Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel
CZYTASZ

Warszawa: 16 kultowych miejsc, o których nie przec...

Warszawa: 16 kultowych miejsc, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Nie jest łatwo wybrać kultowe miejsca, ale jak się człowiek zastanowi i przyjmie jakieś sensowne ramy, to okazuje się, że kolejne punkty pojawiają się same. Wykluczyliśmy więc wszytko, co nowe, czyli miejsca pokroju Szarloty ze Zbawixa, ale także wszystko, co już nie działa, jak np. budki z zapiekankami pod Pałacem. Z puli wyłowiliśmy zatem tylko te miejsca, które istnieją od dekady lub dłużej i nadal funkcjonują. Mimo to wybór wciąż jest subiektywny, więc spokojnie możecie dopisywać swoich ulubieńców. Kolejność losowa. Na zdrowie i smacznego!

1. Pawilony

No, jak mogłabym o nich nie wspomnieć? Tam się rodziły przyjaźnie, miłości oraz potężne bóle głowy odczuwane dopiero dnia następnego. Nigdy tego miejsca nie lubiłam, a od czasu, kiedy widziałam tam nieprzytomną dziewczynę leżącą w rynsztoku (rynsztok to miejsce, w którym spotyka się ulica z chodnikiem), podczas gdy cała reszta imprezujących po prostu przechodziła nad nią zupełnie nie zwracając uwagi na to, czy jeszcze oddycha – przestałam tam w ogóle chodzić. Ale Pawilony są kultowe i nie można im tego odmówić.

Gdzie?
ul. Nowy Świat 22/28, Warszawa

2. Murzynek

Taka dziupla na Starym Mieście, która sprzedaje warszawski specjał uliczny, czyli bułki z pieczarkami. Pieczarki są czarne i dają zgagę, ale w niczym to Murzynkowi nie przeszkadza. Wciąż ustawia się po nie kolejka o odporniejszych żołądkach, niż mój.

Gdzie?
ul. Nowomiejska 1/3, Warszawa

3. Lotos

Proste, że musiał się tu znaleźć. Każdemu, kto powie, że Lotos nie jest kultowy, osobiście strzelę z liścia. Czy coś tam. A tak bardziej serio – Lotos to meduza i lorneta, tatar, nieustająco te same bufetowe i cały repertuar klasyków w menu. Nadal lubię tam pójść i pooddychać czarem PRL-u.

Gdzie?
ul. Belwederska 2, Warszawa

4. Mozaika

Jak Lotos, to i Mozaika, nie ma siły. Teraz jest trochę inna, przeszła lifting, dostała nowe menu i w związku z tym ma dwa – stare i nowe. Nowi właściciele uszanowali kultowość tego miejsca pozostawiając stary neon i tę samą ekipę w kuchni. Tak więc obok nowego szefa kuchni pracują te same panie, które dziesięć czy dwadzieścia lat temu robiły tu mielone. I nadal je robią.

Gdzie?
ul. Puławska 53, Warszawa

5. Hala Mirowska

Najbardziej fancy bazar w mieście. Uwielbiają ją wszelkiej maści foodies (tfu, jakie brzydkie słowo), wręcz wypada na niej bywać. Pieszczotliwie nazywana „Mirunią”. Rzeczywiście Mirunia jest fajna, bo można tu dostać absolutnie wszystko, łącznie z jajami po dwie dychy za sztukę. Nie żartuję. Kury podobno słuchają Mozarta i są karmione zgodnie z fazami księżyca. Nie wiem co to znaczy i jak wpływa na smak jajek, czy może smakują truflami, albo kawiorem, ale na razie jeszcze nie porwałam się na to, aby sprawdzić, bo ilekroć się nad tym zastanawiam, to zdrowy rozsądek zadaje mi bardzo proste pytanie: „Poebao?”.

Gdzie?
pl. Mirowski 1, Warszawa

6. Bazar Szembeka

Nieco mniej podniecający, niż Mirunia, choć będący jej odpowiednikiem po niewłaściwej stronie Wisły. Nie tak modny, ale spokojnie można tu sobie wydreptać i swój ulubiony mięsny i panią z dobrym chlebem, i z dobrymi jajkami, czy serami. Szembek jest be, bo na Pradze, a jak powszechnie wiadomo jest ta strona Wisły, na której grasują krokodyle i aby się wypuścić tak daleko potrzebne są kanapki na drogę.

Gdzie?
ul. Zamieniecka 80, Warszawa

7. Rurki na Wiatraku

Skoro już jesteśmy po niewłaściwej stronie Wisły… Absolutnie kultowe i jedne z najlepszych w mieście – rurki z kremem. Wiele razy zdarzyło mi się jechać specjalnie do nich, żeby jeszcze w drodze do samochodu pożreć dwie i kolejne dwie zanim dotarłam do pierwszego lepszego mostu. Jak już pisałam – wyprawa to niebezpieczna, daleka i wymagająca prowiantu.

Gdzie?
ul. Grochowska 210/212 (przy rondzie Wiatraczna), Warszawa

8. Cukiernia Irena

Przeskakujemy do nieco bardziej reprezentacyjnej części niewłaściwej strony Wisły, czyli na Saską Kępę. Nie wszystko od Ireny mi bardzo pasuje, ale lubię pączki i doceniam, że od lat ich wyroby zawsze smakują jednakowo. W tej wąskiej uliczce zaparkowanie graniczy z cudem i mimo, że nie jest to powszechnie lubiana Francuska – zawsze jest tu pełno.

Gdzie?
ul. Zakopiańska 20, Warszawa

9. Frytki z Francuskiej

Bezwzględnie najbardziej kultowe miejsce z frytkami z okienka. Renesans ma taką opinię przez zasiedzenie, bo nie są to najlepsze frytki wszech czasów, ale są niezłe. To te na głównym zdjęciu. Jakość spada im tylko na przełomie wiosny i lata, kiedy nie ma już dobrych ziemniaków, a nowe jeszcze nie urosły. Ciekawostką jest, że dostaniecie tu np. merguezy – jagnięce kiełbaski, czy cykorię pod beszamelem – rzeczy, którymi miejszkając we Francji zajadałam się z dużą przyjemnością. Poza tym jest pizza na grubym na kawałki i pieczone kurczaki. Też z okienka.

Gdzie?
ul. Francuska 33, Warszawa

10. Lody z Józefowa

Pozostańmy jeszcze chwilę po niewłaściwej stronie. Ba! Zaszalejmy i wypuśćmy się w totalną dzicz. Józefów (czytać głosem Krystyny Czubówny) to podwarszawska miejscowość zasiedlona przez człekokształtne z gatunku homo sapiens. Jedzą, piją i żyją w tych niesprzyjających warunkach, niektórzy nawet od dzieciństwa. Ja tych lodów nie lubię, a Jacek mówi, że jak był dzieckiem, to wycieczka na lody do Józefowa była atrakcją. Coś tam się pozmieniało w składzie, bo przyznaje też, że kiedyś były lepsze. Ale kolejki nadal są. Ostatecznie to kultowe lody z Józefowa!

Gdzie?
ul. J. Piłsudskiego 106, Józefów

11. Langosze przy Hali Banacha

To wcale nie jest tak, że węgierskie langosze dla Polaków odkrywają jakieś lotne brygady pod jakże kreatywnymi nazwami typu „Jesz Langosz”. Oto budka przytulona do Hali Banacha serwuje je już z dwadzieścia lat i na brak klientów nie narzeka. Są zawsze takie same – tłuste, grube i nieprzytomnie kaloryczne. I za to je lubię. Bo nie wszystko w życiu musi być w przedziałek czesane oraz fit.

Gdzie?
od strony ul. Grójeckiej, przy skrzyżowaniu z ul. Bitwy Warszawskiej

12. Pączki z Górczewskiej

Chyba wszyscy je znają i raczej odradzam wybieranie się po nie w Tłusty Czwartek, bo bankowo macie stania na dwie godziny. Nie sprzedają nic innego, a ponoć sam Piłsudski posyłał po nie aż z Sulejówka. Sulejówek (czytać głosem Krystyny Czubówny) to podwarszawska miejscowość zasiedlona przez człekokształtne z gatunku homo sapiens. Jedzą, piją i żyją w tych niesprzyjających warunkach, niektórzy nawet od dzieciństwa.

Gdzie?
ul. Górczewska 15, Warszawa

13. Samira

Teraz już w innej lokalizacji, ale kiedyś to był głęboki off. W dziwnym budynku wydzierżawionym od MPO, którego to szambiarki w niekończącym się korowodzie zwoziły to, co Warszawiakom było już zbędne, więc siedząc przy stoliku na dworze można było obserwować tę gównianą paradę. Co ciekawe – nigdy tam nie śmierdziało. Pierwsza Samira usadowiła się więc za Biblioteką Narodową, w miejscu, do którego dotrzeć można było jedynie wertepiastą wąską drogą, która nigdy nie doczekała się asfaltu. Samira była pierwszą libańską restauracją w Warszawie, do tego z delikatesami, wcale nieźle zaopatrzonymi. Wiele razy wychodziłam od nich z torbami pełnymi skarbów: z dobrą herbatą, świetną fetą, jeszcze lepszymi oliwkami czy ociekającą miodem baklavą. A teraz mi jakoś tak cholernie nie po drodze.

Gdzie?
ul. Powsińska 64A, Warszawa

14. Rusałka

Mleczak, w którym czas się zatrzymał. Dosłownie. Panie w fartuszkach, boazeria, jadłospis na tablicy, a w nim bułka z masłem i jajko na śniadanie, zupa mleczna, poczciwa grochówka, makaron ze śmietaną i cukrem, naleśniki, leniwe, kompot, kakao i wszystko, czego możecie oczekiwać od mleczaka, w którym czas się zatrzymał. A wszystko to za kilka złotych. Jeśli szukacie teleportacji to Rusałka jest jednym z najlepszych miejsc do tego celu.

Gdzie?
ul. Floriańska 14, Warszawa

15. Pizzeria na Barskiej

Jedna z pierwszych pizzerii w Warszawie. Działa przy piekarni, placki są niezmiennie takie same, oczywiście grube ciasto no i obowiązkowa sałatka z lekko ukiszonej kapusty. Działają od roku 1991. Całkiem nieźle, jak na biznes gastronomiczny. Jacek wspomina, że regularnie jadali tam na studiach za każdym razem, kiedy trafiło im się okienko.

Gdzie?
ul. Barska 37, Warszawa

16. Bar Bambino

Jeszcze jeden bar mleczny. Menu nieco bardziej skomplikowane, niż w Rusałce, bo dostaniecie tu na przykład ozorki w sosie chrzanowym czy zupę owocową. Wnętrze jest odnowione, więc mniej tu czuć ducha PRL-u. Jak to w mleczaku – spotkacie tu pełny przekrój społeczeństwa.

Gdzie?
ul. Krucza 21, Warszawa

Znacie więcej kultowych miejsc? Piszcie śmiało!

Magda