Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel

jak przechowywac jedzenie

Jak przechowywać jedzenie, aby dłużej pozostało świeże? 5 prostych zasad

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Tak intymnie między nami jeszcze nie było. Dziś zapraszam Was do… lodówki. Tak zwykle wygląda, tak zwykle jem. Na kuchnię też przyjdzie czas, ale jeszcze się z nią troszkę popieszczę. W końcu to serce domu – u mnie ex aequo na pierwszym miejscu obok wygodnego łóżka. W sumie czas w domu dzielę między kuchnię i sypialnię, więc… Więc lepiej pomówmy o kuchni.

Każdemu zdarza się kupić za dużo. A nawet jeśli nie za dużo, to warto wiedzieć, gdzie przechowywać poszczególne produkty, aby jak najdłużej pozostały świeże. Pamiętajcie też o zasadzie FIFO – first in first out. To znaczy, że trzeba kontrolować daty przydatności do spożycia i z przodu ustawiać produkty z krótszą datą lub już otwarte, aby pierwsze wpadały nam w ręce. Ja w ten sposób traktuję też te warzywa, które są najdelikatniejsze, które trzeba zjeść dziś, najdalej jutro i kładę je na najniższej półce zamiast wkładać do szuflad na dole. Chcę je mieć przed oczyma ilekroć otwieram lodówkę, aby pamiętać, że jako pierwsze mają trafić na talerz.

jak przechowywać jedzenie

Nie bez powodu wybrałam model Liebherr FrenchDoor, o którego parametrach więcej przeczytacie tutaj. Po pierwsze Liebherr to lider na rynku chłodziarko-zamrażarek i zwykle jako pierwszy wprowadza innowacyjne rozwiązania, a ja lubię wysoką jakość i nic na to nie poradzę. A po drugie to rozwiązanie wydaje mi się najwygodniejsze – do zamrażarki sięgamy znacznie rzadziej, niż do chłodziarki, więc cała przestrzeń na wysokości oczu przeznaczona na tę część jest po prostu praktyczna. Ma to też taki plus, że z łatwością mieszczą mi się w niej dowolnej wielkości garnki. A gotuję dużo i od razu dla całego pułku, gdyż niestety nie posiadłam jeszcze umiejętności gotowania w sam raz. Dobrze, że chociaż smaczne mi wychodzi.

Podoba mi się też zamrażarka w dwóch bardzo pojemnych szufladach – jeden ruch i dokładnie widzisz co w nich masz. Bez padania na kolana przed bigosem ze świąt i fedrowania jak górnik na przodku.

 

Jak przechowywać jedzenie?

jak przechowywac jedzenie

1. Opakowania

Przede wszystkim warto pamiętać, by owoce i warzywa wyjąć z folii, bo w przeciwnym wypadku zaczną się w niej “pocić”, co przyspiesza proces rozkładu. Ja nie wiem jak to jest, ale faceci przodują w pakowaniu do lodówki wszystkiego w folii i ile razy by człowiek nie powtórzył “Kochanie, wyjmij cukinię z worka”, tyle razy musi to zrobić sam. Wędliny i sery zwykle przepakowuję w woskowany papier śniadaniowy lub – tak jak na zdjęciach – te do zjedzenia zaraz trzymam na desce lub chowam pod szkłem czy do szklanych pojemników.

jak przechowywac jedzenie

2. Odpowiednie miejsce

Punkt najobszerniejszy. Jeśli Wasza lodówka ma różne strefy klimatyczne i dobry obieg powietrza, to super. Jeśli nie, to pamiętajcie, że poniższe zasady są uniwersalne:

  • najwyższe półki świetnie sprawdzą się do przechowywania produktów, które mogą postać dłużej, np. otwartych już przetworów, które z założenia są zakonserwowane cukrem czy octem. To jest po prostu fizyka – ciepłe powietrze zawsze ucieka do góry (dlatego ogrzewanie podłogowe jest spoko, ale o tym może innym razem);
  • środkowe półki to najlepsze miejsce na nabiał, wędliny, jogurty czy potrawy, których ugotowaliście jak dla pułku (pozdrawiam pułk!);
  • dolna półka to z kolei najlepsze miejsce na produkty, które muszą zostać zjedzone jak najszybciej, ale również na napoje, które chcecie najbardziej schłodzić (dlaczego nie drzwi o tym zaraz);
  • szuflady to oczywiście miejsce na warzywa, ale również na mięso. W moim wypadku obie mają możliwość ustawienia poziomu wilgotności, który łatwo można dostosować do przechowywanych produktów. Dobra rada jest taka, by w tylnej części szuflady przechowywać te warzywa i owoce, które potencjalnie będą najdłużej przydatne do spożycia (u mnie to np. pakowane próżniowo buraczki). To jest takie specjalne miejsce w lodówce, do którego zagląda się równie rzadko, co do tego kąta w zamrażalniku, który jest przeznaczony na bigos ze świąt;
  • drzwi najczęściej podlegają zmianom temperatury i wszystko, co będziemy w nich trzymać prawdopodobnie schłodzi się najwolniej, więc to dobre miejsce na produkty, które są w lodówce permanentnie: sosy, musztardy, jajka, ale też napoje, po które sięgamy od czasu do czasu;
  • zamrażarka – no, tego chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, ale tu szczególnie działa zasada FIFO, o której pisałam wyżej. Warto też pamiętać o opisywaniu mrożonek własnej produkcji ze szczególnym uwzględnieniem daty zamrożenia. Żeby później nie wyrzucać tego nieszczęsnego bigosu sprzed dwóch lat, który wygląda zupełnie jak dziwne znalezisko wyrąbane z lodowca.

 

jak przechowywac jedzenie

3. Więcej nie znaczy lepiej

Warto pamiętać, by nie wypakowywać lodówki na pełno. Aby jedzenie pozostało świeże potrzebna jest do tego dobra cyrkulacja powietrza. Ja w ogóle nie lubię, kiedy lodówka jest wypakowana na pełno, bo odbiera mi to chęć na cokolwiek. Trzydzieści razy dziennie ją otwieram i zrezygnowana zamykam, bo nie wiem co właściwie miałabym zjeść. Może nawet gdzieś daleko jest coś, na co miałabym ochotę, ale tego nie wiem, bo nie widzę. Najbardziej mi odpowiada jak jest tak, jak na zdjęciach – wtedy mam ochotę na wszystko.

jak przechowywac jedzenie

4. Myć czy nie myć? – oto jest pytanie

Nie myć. Ani mięsa, ani warzyw, ani owoców nie powinno się myć przed włożeniem do lodówki lecz dopiero przed zjedzeniem lub ugotowaniem. Jedzenie umyte przed włożeniem do lodówki szybciej będzie się psuło.

jak przechowywac jedzenie

5. Czego w lodówce nie trzymać?

Mówią, że pomidorów, bo szybciej podejdą wodą. Ale ja się z tym nie zgadzam. Jeśli mamy lodówkę z dobrą cyrkulacją powietrza, to spokojnie można i pomidory. Z moich doświadczeń wynika, że najgorzej w lodówce sprawuje się pieczywo, więc to sobie darujmy. Można też sobie odpuścić banany, bo szybciej ciemnieją, chyba że zjemy je w najbliższych dwóch-trzech dniach. Wszelkie owoce egzotyczne najłatwiej jest dojrzewać na parapecie. Cóż, w naszej strefie klimatycznej większość z nich tego po prostu potrzebuje, aby obdarować nas prawdziwą słodyczą.

jak przechowywac jedzenie

jak przechowywac jedzenie

jak przechowywac jedzenie

jak przechowywac jedzenie

jak przechowywać jedzenie

jak przechowywac jedzenie

jak przechowywac jedzenie

jak przechowywac jedzenie

jak przechowywac jedzenie

jak przechowywac jedzenie

jak przechowywac jedzenie

jak przechowywac jedzenie

jak przechowywac jedzenie

jak przechowywac jedzenie

jak przechowywac jedzenie

I to tyle. Nie ma w tym nic szczególnie skomplikowanego zwłaszcza, że nowoczesne lodówki myślą za nas. Ale jeśli chcecie poczytać więcej o tym, jak marnować mniej jedzenia, to wszystkie moje patenty związane z konserwowaniem, sprytnym kupowaniem jedzenia, planowaniem, etc. szerzej opisałam w tym wpisie.

Magda

Partnerem postu jest marka Liebherr

Uważasz, że to przydatny tekst? To fajnie. Będzie mi miło, jeśli podasz go dalej 🙂

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Dodaj komentarz