Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel
CZYTASZ

Czy twoja lodówka cię truje? Sprawdź!

Czy twoja lodówka cię truje? Sprawdź!

Kiedyś pisałam o jedzeniu, jakie warto zabierać do samolotu, aby nie jeść śmieci w horrendalnych cenach. Wtedy napisałam, że polecam jednak szklane pojemniki, mimo że są cięższe. Nie napisałam tego bez przyczyny, ani dlatego, że lubię sobie podźwigać lub źle życzę waszym kręgosłupom. Po prostu szkło nie jest toksyczne, a plastik często tak. I nawet sobie z tego nie zdajemy sprawy.

Krótki przewodnik po oznaczeniach na plastikowych opakowaniach powinien ułatwić wam wybór pojemników, opakowań, butelek i wielu innych rzeczy, które mają kontakt z jedzeniem.

Interesuje nas cyfra zawarta w trójkącie składającym się ze strzałek. Każdy widział, ale nikt nie zwraca na to uwagi. Zwykle to oznaczenie znajduje się na spodzie pudełka, butelki czy innego rodzaju opakowania, w którym przechowujemy lub kupujemy żywność i napoje. Oznaczenie jest malutkie, pewnie dlatego, że ważne. Wszystko, co ważne napisane jest małym drukiem.

Rodzaje oznaczeń

1 – PET

PET-y zna każdy. Najczęściej w nich kupujemy wodę i inne napoje. PET zawiera składnik podobny do estrogenu i jego szkodliwość rośnie, im dłużej stoi na słońcu. Nie powinno się również tych butelek wykorzystywać ponownie.

2 – HDPE

Tworzywo uznawane za najbezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Dwójki możemy wykorzystywać ponownie i jest to jedno z oznaczeń, którego powinniśmy szukać kupując wielorazowe pojemniki do przechowywania żywności.

3 – PCW

…czyli poczciwa folia spożywcza. Między innymi, oczywiście. Polichlorek winylu jest szkodliwy dla zdrowia i może wydzielać toksyny. To prawdopodobieństwo rośnie, kiedy go podgrzewamy. Dlatego cierpnie mi skóra, kiedy widzę, jak na amerykańską modłę danie, które ma być pieczone w piekarniku zawija się najpierw w folię spożywczą, a później aluminiową. Z pewnością jest szczelnie, ale czy zdrowo? Nie róbcie tego w domu.

4 – LDPE

Uznawany za bezpieczny i przeznaczony do ponownego użycia. Z polietylenu niskiej gęstości produkuje się np. opakowania żywności czy siatki, które mają bezpośredni kontakt z żywnością. Czwórka jest bezpieczna, ale nie tak, jak dwójka i piątka, których powinniście szukać.

5 – PP

Polipropylen. Obok HDPE jest najbezpieczniejszym tworzywem. Zapamiętajcie: trójkąt z numerem 2 lub 5. Tego szukamy i w tym przechowujemy żywność. W obu przypadkach opakowania te przeznaczone są do powtórnego użycia.

6 – PS

Polistyren, który doskonale znamy pod nazwą „styropian“. Kojarzycie tacki, na których sprzedawane jest jedzenie w supermarketach? Sery, wędliny? Właśnie. Często zrobione są z niego także jednorazowe naczynia. Należy omijać go szerokim łukiem, bo jest niemal tak samo toksyczny, jak nasz następny bohater ukryty pod numerem…

7 – INNE

W kategorii „inne“ mieści się, jak zwykle, dużo rzeczy, ale najgorszy jest Bisfenol A, ksywa BPA. Amerykanie już wycofali wszystkie produkty zawierające BPA, aż do momentu, kiedy ktoś udowodni, że Bisfenol A nie jest kancerogenny. Na razie nikomu się nie udało. Od numeru 7 uciekamy z krzykiem. A jak go wsadzisz do mikrofalówki, to ci ręka uschnie. Serio – nie wolno!

W takim razie jak omijać mielizny?

 

1. Szukać oznaczeń – to jasne. Nikt tego nie robi, ale wy sprawdzajcie.
2. Wbić sobie w głowę liczby 2 (HDPE) i 5 (PP), ewentualnie 4 (LDPE).
3. Pilnować, by butelki PET nie miały kontaktu ze słońcem i nie wykorzystywać ich ponownie.
4. Starać się nie kupować żywności na tackach, a jeśli już się zdarzy, to pod żadnym pozorem nie wkładać ich do mikrofalówki.
5. Sprawdzać instrukcję, zwłaszcza w kontekście zmywarek.

Zdrowia!

Magda