Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel
CZYTASZ

Nie bądź matołem, zachowuj się przy stole!

Nie bądź matołem, zachowuj się przy stole!

Zwracacie uwagę na to jak jecie? Jak trzymacie sztućce, jak je odkładacie i co w ten sposób komunikujecie? Możliwe, że tak, bo w kwestii umiejętności posługiwania się sztućcami Polacy naprawdę nie mają się czego wstydzić. Może nie wszyscy, ale większość.

A weźmy takich Anglików, zwłaszcza młodych. Tak naprawdę na ten temat moją uwagę zwróciła nasza czytelniczka. Zapytała, czy zauważyłam jak w niektórych programach ludzie jedzą. Zauważyłam i czasem mam ciarki, jak na to patrzę, ale nie wpadłam na to, aby o tym napisać. Wiecie, chodzi o programy typu „Ugotowani”. Czasem wypadają oczy i zastanawiasz się, czy talerz dla tego pana jest aby odpowiednim rozwiązaniem, bo być może lepszym byłoby koryto?

Tak więc zadałam sobie ten trud. W dzisiejszym odcinku nie mówimy o tym jakie sztućce do czego,  to zostawimy sobie na następny raz. Dziś zaczniemy od podstaw. Od czegoś, czego rodzice nauczyli mnie bardzo wcześnie, a dzięki czemu dziś często słyszę: „Jak ty ładnie jesz!”. Ładnie? Normalnie. Jak cywilizowany człowiek z przeciwstawnymi kciukami.

Najbardziej rzucające się w oczy błędy znajdziecie poniżej.

IMG_8682-002

IMG_8663-002

IMG_8664-002

IMG_8666-002

IMG_8667-002

IMG_8674-002

Tu ważna uwaga – od momentu, kiedy weźmiemy sztućce do rąk nie mają prawa dotknąć stołu. Taka zasada. A to chyba najczęściej popełniany błąd.

Jak więc jeść, aby się nie najeść wstydu? To proste:

IMG_8685-002

IMG_8686-002

IMG_8677-002

Przerwa w jedzeniu. Nie opieramy sztućców o talerz, lecz odkładamy w taki sposób.

IMG_8679-002

Skończyłam, dziękuję, było smaczne.

IMG_8678-002

Skończyłam, nie smakowało mi. Nie ma wielu kelnerów, którzy zrozumieją co chcemy przekazać takim ułożeniem sztućców, ale warto je znać.

Magda

foto: Asia Matyjek, odczarujgary.pl
ręce: moje