Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel
CZYTASZ

Zimowy poncz na ajerkoniaku – genialny cukie...

Zimowy poncz na ajerkoniaku – genialny cukiereczek dla dorosłych

Lubię z podróży przywozić takie smaczki. Później staram się w domu odtworzyć to, czego kosztowałam gdzieś w świecie i dać Wam przepis. W ten sposób karierę zrobił „bób po sycylijsku„, który nazwałam tak od miejsca, a nie dlatego, że takie danie istnieje. To znaczy teraz już istnieje. Do dziś ten przepis przeczytało ponad 340 tysięcy osób! Tym razem głowiłam się jak nazwać tę cudowną alkoholowo-cukierkową miksturę i stanęło na „zimowym ponczu”, choć z ponczem ma dość luźny związek. Za to z zimą silny.

Ten smak przyjechał ze mną z niemieckich jarmarków świątecznych. W tym roku ostro zaatakowałam Stuttgart i okolice (dwa pyszne teksty do zjedzenia tu i tu). Było urokliwie, klimatycznie i szalenie smacznie. I obiecałam Wam, że postaram się smak tego boskiego cukiereczka dla dorosłych odtworzyć w polskich warunkach. Tamten przygotowany był na winie jabłkowym, co nie ułatwiło mi zadania, bo na naszym rynku nie istnieje coś takiego jak dobre wino jabłkowe, a pod uwagę nie bierzemy jaboli a.k.a. mózgotrzepów. Szanujmy się. Dlatego wino jabłkowe zastąpiłam dobrej jakości wytrawnym cydrem. I to był strzał w dziesiątkę.

We Włoszech piłam grzane bombardino, także z bitą śmietaną i choć kocham je miłością wielką, to jednak w wersji na ciepło jest dla mnie za ciężkie. Tu cydr dodaje lekkości, przez swoją wytrawność znosi nieco słodycz ajerkoniaku i spokojnie można przyjąć dwie takie szklaneczki zamiast jednej. A później zapaść w słodki zimowy sen.

 

Zimowy poncz – przepis

zimowy poncz przepis


Składniki
(na 4 porcje)

– 500 ml dobrej jakości wytrawnego cydru
– 500 ml ajerkoniaku
– 5 goździków
– laska cynamonu
– przecięta wzdłuż laska wanilii lub pół łyżeczki pasty waniliowej
– 3-4 nasiona kardamonu
– bita śmietana do udekorowania

 

Wykonanie

W garnku mieszamy cydr i ajerkoniak, dodajemy przyprawy i na wolnym ogniu podgrzewamy co pewien czas mieszając. Trzeba uważać, aby żółtka z ajerkoniaku się nie ścięły, więc podgrzewamy tylko do temperatury konsumpcyjnej, pod żadnym pozorem nie zagotowujemy! Przelewamy do szklaneczek, dekorujemy bitą śmietaną i cieszymy się życiem.

zimowy poncz przepis

zimowy poncz przepis

 

Smacznego!

Magda

Spodobał Ci się przepis? To podaj dalej!

 


  1. Z wpisu „jak pozbyliśmy się alergii…”: „Tak więc desery zdarza nam się jeść tylko w restauracjach i zamawiamy je niezbyt często.” Czyżby? A ajerkoniak z bitą śmietaną to co, warzywo? 🙂