Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel
CZYTASZ

Zapomnijcie o Morskim Oku – 6 mało znanych m...

Zapomnijcie o Morskim Oku – 6 mało znanych miejsc w pobliżu Zakopanego, które zapierają dech!

Jeśli myślicie „Zakopane”, to co widzicie? Pewnie Krupówki, dzikie tłumy, sezon trwający cały rok, może w sercu zapika Wam jakaś tęsknota za pustymi szlakami, za zapierającymi dech w piersiach widokami albo po prostu za złotą jesienią w Tatrach. I ja to rozumiem. Pamiętam Tatry i Podhale z dzieciństwa, później prawie już tam nie bywałam właśnie ze względu na coraz większą ilość ludzi. 

A czy wiecie, że Podhale oferuje znacznie więcej, niż się po nim spodziewamy? Tu wciąż są interesujące miejsca – jedne zachwycają widokami, inne architekturą, są też takie, które wszyscy mijają nie wiedząc co mijają. O nich chcę Wam dziś opowiedzieć, a powód mam naprawdę dobry – to właśnie w tej okolicy możecie wygrać… dom. Tak, dobrze czytacie – DOM. Podobnie jak w poprzednich latach, Almette zorganizowało wielką loterię (już po raz trzeci!), w której można wygrać najprawdziwszy drewniany dom. Na Podhalu. Pod samiusieńkimi Tatrami i z widokiem na nie. Co więcej – dom jest całkowicie wyposażony od pościeli, przez ręczniki na sztućcach kończąc, a działka ma 1200 m2. No, jest grubo, grubasińsko. Hej!

Jak grać, aby wygrać? To banalnie proste:

  1. Zapoznaj się z regulaminem, który znajdziesz tutaj
  2. Kup dowolny serek Almette
  3. Zarejestruj kod na tej stronie
  4. Obiecaj, że jeśli wygrasz, to dasz mi znać. Musisz to zrobić, bo inaczej nie będę wiedziała za kogo trzymałam kciuki!

 

Wiem, że dom się w tej chwili buduje, ale już teraz możecie udać się na wirtualny spacer i obejrzeć go tutaj.

Pomyślałam, że jeśli mam Was poinformować o czymś tak spektakularnym, to nie jakimś suchym tekstem. Suchym tekstom dziękujemy. Najlepiej będzie, jeśli pokażę Wam najbliższą okolicę i możliwości, które daje. Pozwolicie, że zrobię to po swojemu – odkrywając miejsca mało popularne, lecz urzekające. W końcu jeśli ktoś z Was ten dom wygra, to koniecznie będzie potrzebował takiej ściągi, prawda? Chodźcie!

 

Dwór w Łopusznej

zakopane co zobaczyc

 

Dwór w Łopusznej to jest 100% sielskości w sielskości, no sam lukier zmieszany z miodem! Oprócz przepięknej zabudowy znajdziecie tu także stadninę koni. W samym dworze znajdziecie ekspozycję dotyczącą rodziny Tetmajerów, mocno niegdyś związanych z Podhalem. Absolutnie śliczne, malownicze miejsce, które w pewnym sensie pełni też funkcję skansenu, bowiem obok stoi chałupa Klamerusów przeniesiona ze wsi, w której można zobaczyć jak wyglądały chłopskie wnętrza w tej okolicy.

Dwór to prawdziwy cukiereczek – szczęśliwie oparł się przemianom politycznym z okresu PRL-u, nikt nic tu nie dobudował, więc jego architektura urzeka. Ganek z dwiema ławkami jak był – tak jest, urocza facjatka nad nim opleciona czerwieniejącym już bluszczem także obecna, gont na dachu pozostał gontem i nie zmienił się w blachę. Przepiękne miejsce! Ciekawostka – można tu zwiedzić w pełni urządzoną dworską kuchnię.

Gdzie?
ul. Gorczańska 2, Łopuszna

 

Willa Tea

zakopane co zobaczyc

 

Ach, to świetne! Oto w Zakopanem istnieje miejsce, które powinno zwracać uwagę każdego turysty, a tymczasem wszyscy je obojętnie mijają. Nawet nie wiecie jaką mam satysfakcję, kiedy o takich perełkach mogę Wam pisać. Spędziłam tam dobre kilkadziesiąt minut oglądając obejście i sam dom, później słuchając po prostu płynącego obok potoku. I patrzyłam na ludzi. Nikt, mimo że przeszło ich tędy całkiem sporo, nawet nie przystanął. A to znaczy jedno – mało kto zdaje sobie sprawę, że jest to najstarsza i jedna z najcenniejszych chat w Zakopanem! Bum.

Wieść gminna niesie, że do pewnego momentu można było Willę obejrzeć od środka w zamian zostawiając jej mieszkańcom datek lub pomagając w drobnych pracach dmowych. Obecnie dom jest zamknięty i nie wygląda na zamieszkały. Jego historię spokojnie sobie wygooglujecie i nie ma sensu jej tu przytaczać. Warto tylko wiedzieć, że budynek pochodzi z roku 1879, w przeciwieństwie do innych tego rodzaju zabudowań nie ma właściwie dodatkowych pomieszczeń gospodarczych i niektórzy twierdzą, że wisi nad nim fatum. Może tak, może nie, nie wiem, wiem natomiast, że warto go zobaczyć.

Gdzie?
W Dolinie Bystrej, ul. Bulwary Słowackiego 39

 

Kościół w Dębnie Podhalańskim

zakopane co zobaczyc

 

Kolejna perełka, o której powinno być głośno, a nie jest. Niby była jakaś nominacja do siedmiu cudów Polski, niby w internecie coś o tym jest, ale to jest takie cudo, że powinno być na szczycie listy miejsc obowiązkowych do zobaczenia na Podhalu!

Nie mam zdjęć wnętrza, ponieważ nie można ich robić, a to właśnie dla wnętrza tego niewielkiego, drewnianego kościółka warto tu zajrzeć. UNESCO już o tym wie, teraz czas na nas. Z Nowego Targu jest tu może dziesięć minut samochodem, w najgorszym wypadku dwanaście. Z wierzchu kościółek, jak kościółek, stary, owszem, ale nic nie zapowiada, że po przekroczeniu progu szczęka opada człowiekowi z hukiem i ciężko ją pozbierać. Otóż wewnątrz znajdziecie wykonaną na drewnie polichromię pochodzącą z ok. 1500 roku – najstarszą w Europie i jednocześnie w całości zachowaną. A jak wejdziecie do środka, to spójrzcie na sufit. Nie opowiem Wam tego, bo to trzeba zobaczyć, a nie opowiadać. Wiem jedno, będzie bum!

 

Przełom Białki

zakopane co zobaczyc

 

Jadąc od Nowej Białej w stronę Białki Tatrzańskiej, po lewej stronie drogi znajduje się trawiasty parking. Bardzo malowniczo położony. Jeśli będziecie mieli szczęście – opłatę pobierać będzie przeurocza i bardzo gadatliwa babuleńka. Znajdźcie dla niej kwadrans, jest prześwietna. Tu warto zaplanować sobie całe popołudnie lub nawet dzień – Białka rozlewa się w tym miejscu szeroko, jest płyciutka i warto przewidzieć tutaj piknik. Podobno miejscowi uciekają tu, by odpocząć od ceprów. Czyli od nas.

Ale to, czego nie przeczytacie ani w internecie, ani na żadnej tablicy informacyjnej, bo takiej tu nie ma, jest ciekawsze, niż płytka woda i ładny widok. Jeśli z parkingu pójdziecie nie tą szerszą ścieżką, lecz tą mało widoczną, do której prowadzi malutka drewniana strzałka, to po kilku minutach dotrzecie do jaskiń, w których kręcono „Janosika”. Bum!

 

Trasa widokowa z Zakopanego do Łysej Polany

zakopane co zobaczyc

 

Uważana za jedną z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszą trasę widokową w Polsce. Rzeczywiście od któregoś momentu widoki zapierają dech, a jeśli nie pojedziecie do Łysej Polany, tylko skręcicie na most, który jest także łącznikim między Polską a Słowacją, to po prawej zobaczycie przepiękną panoramę, której największą ozdobą jest pyszniący się ostro Gerlach.

Jest to również bardzo fajne miejsce na piknik nad wodą. Warto później ruszyć stąd w stronę Bukowiny Tatrzańskiej, bo w nagrodę na Waszej drodze stanie polana Głodówka, nie sposób jej przeoczyć, bo to porywająco piękny punkt widokowy. Polecam jednak wybrać na tę wycieczkę dzień, w którym będzie dobra przejrzystość powietrza, aby nic nie psuło widoków.

 

Chochołów

zakopane co zobaczyc

 

Z Chochołowem jest jak z tym kościółkiem w Dębnie – niby nie jest to jakoś bardzo ukryty skarb, ale specjalnie popularny też nie. A jest to bodaj jedyne miejsce na Podhalu, w którym można zobaczyć typową dla tego regionu architekturę w takiej mnogości i konsekwencji, bez betonowych plomb. Nawet współczesne domy konsekwentnie wpisują się w przyjętą tu stylistykę. A to bardzo szanuję.

Dom przy domu, jeden za drugim – wszystkie drewniane, stare i utrzymane w jednakowym góralskim stylu. Ciekawostka jest taka, że tradycyjnie, na Wielkanoc i Boże Narodzenie chaty myje się w wierzchu wodą z mydłem. Super przyjemnie jest przejść się tutaj wzdłuż drogi, bo takiego rezerwatu nie ma nigdzie indziej. Chochołów jest absolutnie niesamowity!

 

A w razie gdybym Was nie przekonała, że warto mieć dom na Podhalu…

zakopane co zobaczyc

zakopane co zobaczyc

zakopane co zobaczyc

zakopane co zobaczyc

zakopane co zobaczyc

zakopane co zobaczyc

zakopane co zobaczyc

zakopane co zobaczyc

zakopane co zobaczyc

 

zakopane co zobaczyc

zakopane co zobaczyc

zakopane co zobaczyc

zakopane co zobaczyc

zakopane co zobaczyc

zakopane co zobaczyc

zakopane co zobaczyc

zakopane co zobaczyc

zakopane co zobaczyc

zakopane co zobaczyc

zakopane co zobaczyc

 

Całuję czule!

Magda

Spodobał Ci się wpis? To super! Będzie mi bardzo miło, jeśli go udostępnisz! 🙂