Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel

sałatka jarzynowa najlepszy przepis

Jej Wysokość Sałatka Jarzynowa – mój najlepszy przepis

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Ależ oczywiście, że najlepszą sałatkę jarzynową robi Twoja babcia. I Twoja. I Twoja. I ja. Serio, staję w szranki z dowolną babcią i się nie boję. Albowiem jestem koneserem sałatki jarzynowej i wiem, co dobre.

A tak bardziej serio – to nie jest mój rodzinny przepis, choć rodzice robią naprawdę dobrą. To są proporcje wypracowane samodzielnie i według prywatnych upodobań. Przede wszystkim warzyw nie można pokroić zbyt drobno, bo sałatka będzie rozpaćkana i nieapetyczna. Jeśli miałabym być bardzo precyzyjna, to kostka powinna być o boku 4 mm. Ale przecież nie będziemy każdej kosteczki mierzyć suwmiarką, prawda? Kto wie co to jest suwmiarka – ręka w górę. Jedynie jabłko kroję nieco drobniej, niż resztę, bo jego zadaniem nie jest wybijać się na pierwszy plan lecz równoważyć smaki.

Nie dodaję cebuli, ani pora, a majonez odchudzam dodatkiem jogurtu naturalnego. Spokojnie, nie ma żadnego ubytku w smaku. Za to dodaję godną ilość ogórków kiszonych, bo lubię kiedy chrupią i myślę, że ich smak dodaje sałatce charakteru. Generalnie cała sprawa rozbija się o proporcje, po prostu.

Mdła sałatka jarzynowa obok rozpaćkanej sałatki jarzynowej w jednym stały domku. Tym sałatkom mówimy stanowcze: “NIE”.

Z tych proporcji wychodzi solidna micha.

Sałatka jarzynowa – przepis

sałatka jarzynowa przepis

Składniki

– 3 średnie ziemniaki
– 5 marchewek
– 1 korzeń pietruszki
– 1/2 selera
– 6 jajek
– 8 średnich ogórków kiszonych
– 1 i 1/2 jabłka
– 400 g groszku z puszki (waga razem z zalewą)

Sos

– 8 łyżek majonezu
– 3 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
– 1 i 1/2 łyżeczki musztardy delikatesowej
– 1/2 łyżeczki soli
– 1/3 łyżeczki pieprzu

Wykonanie

W jednym garnku gotujemy jajka na twardo, w drugim ziemniaki, a w trzecim najlepiej rosół. W tymże rosole gotujemy marchewki, pietruszkę i seler. Gdy warzywa się ugotują odkładamy je do wystygnięcia na sito.

Obieramy jajka, kroimy w kostkę. Dalej kroimy ziemniaki, warzywa z rosołu i ogórki kiszone. Dalej jabłko – jako jedyne drobniutko. Groszek odsączamy z zalewy i dodajemy do sałatki.

W miseczce mieszamy wszystkie składniki sosu, przekładamy go do warzyw i wszystko dokładnie mieszamy.

Sałatka koniecznie wymaga przegryzienia przez noc w lodówce. Wiem, że są miłośnicy bardzo pieprznej sałatki jarzynowej, więc jeśli akurat tak lubicie, to nie żałujcie sobie.

I tyle.

sałatka jarzynowa przepis

Ja od sałatki jarzynowej jestem uzależniona i żadne święta nie mają racji bytu bez tej niekoronowanej królowej polskiego stołu. Po prostu tak mam i koniec. No i żadna inna nie smakuje mi tak, jak ta.

Radosnych!

Magda

Też jesteś #TeamSalatkaJarzynowa? 🙂 To fajnie. Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten przepis. Dziękuję!

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Dodaj komentarz