Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel
CZYTASZ

Najlepsze lody we Wrocławiu – lista bardzo s...

Najlepsze lody we Wrocławiu – lista bardzo subiektywna

Ach, Wrocławianie, szczęśliwi ludzie, którzy imprezują na wyspie, codziennie pokonują przynajmniej jeden most i każdego dnia tygodnia mogą zjeść prawdziwe lody w innym miejscu. Wrocławiu, niebawem wrócimy, aby cię zjeść!

1. Roma

Absolutny numer jeden w tym zestawieniu. Lody aż ciężkie, takie prawdziwe. Oczywiście stoi kolejka, choć nie są w centrum. Do Romy zabrali nas nasi przyjaciele, za co jesteśmy im dozgonnie wdzięczni, bo takich lodów ze świecą szukać. Roma ma długą tradycję, lodziarnia powstała zaraz po wojnie, w roku 1946. Po dziś dzień lody produkują na tej samej włoskiej recepturze, wykorzystując wyłącznie naturalne składniki, a na zapleczu pracują te same, poniemieckie maszyny! A waniliowe są z prawdziwą wanilią, za co z miejsca mają oklaski na stojąco.

IMG_0674

Na kasie siedzi pan Jerzy, właściciel, i z uśmiechem wymienia bilon na żetony. Żetony przekazujemy pani, która dzięki nim wie ile ma nałożyć kulek, a my już tylko spowiadamy się z upragnionych smaków. Dzięki temu systemowi wszystko idzie błyskawicznie i nawet bardzo długa kolejka nie powinna Was przerażać.

IMG_0672IMG_0675

Info

Kulka lodów – 3,30 zł
fb
ul. Ludwika Rydygiera 5, Wrocław

2. Dom Lodów Barton

Ich sława jest i zasłużona, i nagrodzona, bo w tej chwili mają aż sześć lokali. My udaliśmy się do matecznika, czyli do domu przy ulicy Kasprowicza 20. Mają też cudownie staromodne logo z pingwinkiem i od samego patrzenia można się teleportować do dzieciństwa. Za kasą siedzi właścicielka, a do wyboru mamy nie tylko klasyczne smaki, ale również lody bez cukru, laktozy czy glutenu. Proponują swoim gościom smaczne, naturalne lody, równie dobre ciasta i kaloryczną rozpustę, czyli mrożoną kawę z czapą bitej śmietany.

IMG_0699

Miejsce zdecydowanie warte uwagi nie tylko z powodu lodów, ale również pięknego ogrodu i wnętrza urządzonego antykami, które trochę wygląda jak salon cioteczki i jest szalenie przytulne.

IMG_0702

Info

Kulka lodów – 3,50 zł
www fb
ul. Kasprowicza 20, Wrocław (pozostałe adresy na stronie www)

3. Fabryka Lodów Naturalnych

Tutejsze lody powstają na mleku i śmietanie, ale bez jajek, co zdecydowanie czuć w smaku. Najmłodsza lodziarnia w zestawieniu, więc pewnie dlatego ma też nutę szaleństwa i można tu dostać lody o smaku… konopii indyjskich. Może nie ten ostatni smak, ale śmietankowe zdecydowanie wysłały moje kubki smakowe w okolice końcówki PRL-u i przypomniały jak kiedyś bywało (i nadal bywa!) smacznie.

IMG_0636

Info

www fb
ul. Polaka 19, Wrocław

4. Tralalala

Największa spośród wymienionych lodziarni. W stałej ofercie mają aż 96 smaków, właścicielem jest Włoch i – zwłaszcza w weekend – można odnieść wrażenie, że to trochę konglomerat. Jest długa kolejka i ruch, jak w ulu. Ale produkcję można podglądać przez przeszkloną ścianę, co jest bardzo sympatycznym rozwiązaniem. Warto zwrócić uwagę na Tralalala, choć nie ma w niej tego klimatu małych, tradycyjnych lodziarni, które wszyscy znamy. Nam bardzo smakowały żurawinowe i porzeczkowe.

IMG_0641

Info

Mała porcja (1 lub 2 smaki) – 8 zł, duża porcja (od 1 do 3 smaków) – 11 zł
fb
ul. Więzienna 21, Wrocław

5. Dobre Polskie Lody – Adam Woroniak

Maleńka lodziarnia, która produkuje własne lody od roku 1968. Jest tu zaledwie kilka smaków do wyboru, z pewnością ciekawe są cynamonowe. Nie są tak doskonałe, jak w pobliskiej Romie, nieco bardziej rozwodnione, ale wciąż przyzwoite i prawdziwe. Warto tu zajrzeć choćby z sentymentu, bo teleportacja jest w cenie. Czas się tu zatrzymał, więc jeśli macie ochotę na taki klimat, to śmiało idźcie na Cybulskiego.

IMG_0678

Info

Kulka lodów – 2,80 zł
ul. Cybulskiego 10, Wrocław

Lista będzie sukcesywnie uzupełniana, więc dopisujcie swoje typy. Niestety Bola Dosse nie trafiła do tego zestawienia i nigdy nie trafi, ponieważ wiaderka z aromatami widać nawet z ulicy. Natomiast kolejka do Polish Lody nas rozłożyła na łopatki. Może kiedyś, ale na pewno nie tym razem.

Magda