Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel

Gdzie na lody w Trójmieście?

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Tym razem nie mieliśmy zbyt wiele czasu na eksplorowanie trójmiejskich lodziarni, ale udało nam się znaleźć dwie, które kompletnie teleportowały nas do klimatów z dzieciństwa. Każda z innego powodu. Wraz z kolejnymi wypadami nad morze ta lista będzie się – mam nadzieję – wydłużała.

Lodziarnia Miś

Na pierwszy ogień poszła Lodziarnia Miś w Gdańsku. Mają tylko kilka smaków, gałka kosztuje 2 zł, a naszym prywatnym hitem były waniliowe i malaga. Dokładnie tak pamiętam te smaki z dzieciństwa. Lodziarnia działa nieprzerwanie od 1962 i od tamtego czasu nie zmieniła się receptura, według której wytwarzane są lody. Takich miejsc szukamy. Nie aktualnie modnych, nie wymyślnych, tylko prawdziwych. Miś jest rozkoszny, jakby czas się w nim zatrzymał. Ulokowany w wąskiej, bocznej uliczce wcale nie narzeka na brak klientów. I ja się nie dziwię.

IMG_1480IMG_1484

Cafe Mariola

Później przypuściliśmy frontalny atak na Cafe Mariola w Gdyni. Kto pamięta barokowy sznyt deserów lodowych podawanych niegdyś w Horteksie? Znowu powrót do dzieciństwa w pakiecie. Mają fenomenalne lody śmietankowe, w których się zakochałam, ale to sposób ich podania wywołuje wzruszenie. Tak właśnie było – dużo owoców, dużo bitej śmietany, dużo wszystkiego.

IMG_1490IMG_1494

Od przeszło czterdziestu lat kręcą własne lody, a Mariola, to najmłodsza córka właściciela, która urodziła się, kiedy otwierał kawiarnię i stąd nazwa. Serwują prawdziwe rzemieślnicze lody, ale również koktajle i ciasta. Cafe Mariola w Trójmieście uznawana jest za kultową.

IMG_1492IMG_1497

Magda

Info

Lodziarnia Miś
ul. Sukiennicza 18, Gdańsk

Cafe Mariola
ul. Bolesława Prusa 24, Gdynia

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

3 Responses

  1. Na lody w Trójmieście (które biją na głowę te mariolowe) zaprosiłabym do Kwaśniaka (Lody u Kwaśniaka w Gdynii – równie kultowe co Mariola,czasami można u nich dostać i piwne z krakersami i inne ciekawe smaki nie tylko te klasyczne) i na te z Bacio di Caffe w Sopocie (tu mniejszy wybór smaków, mała stosunkowo młoda kawiarenka,niepozorna, tuż przy Monciaku) 😉

Dodaj komentarz