Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel

Lodowa Mapa Polski: Iga – wanilia, owoce, śmietana i 30 lat tradycji

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Z naszych lodowych poszukiwań wynika wprost, że najlepsze lodziarnie, to te z tradycją. Niektóre nowe są niezłe, ale mam do nich ograniczone zaufanie, bo wiem przy których stoiskach na targach gastronomicznych spotykają się ich właściciele. I nie są to stoiska ze śmietaną.

Od czasu kiedy tworzymy Lodową Mapę Polski, czyli mniej więcej od dwóch lat, dostajemy sporo maili od ludzi, którzy wzięli się za produkowanie “lodów tradycyjnych”. W ogóle mam wrażenie, że jak ktoś otwiera dziś lodziarnię, to bez słowa “tradycyjne” lub “naturalne” nie da się już ukręcić dobrych lodów. Wiele z tych miejsc po cichu sprawdzamy, stąd wiem, że większość nie nadaje się do polecenia z ich wodnistymi, umiarkowanie smacznymi lodami. Moda jest, interes się kręci, ale jak w każdej branży – są lepsi, są gorsi i są zwykli oszuści. Normalna rzecz. A do nas należy odsianie ziarna od plew. I z tą Lodową Mapą Polski idzie nam wolno, bo więcej jest przeciętniaków, niż hitów, ale za to rzetelnie. I mnie to pasuje. Pomyślcie jak duża ta mapa będzie za 10 lat. Swoją drogą ciekawa jestem ile z nowych lodziarni tradycyjno-naturalnych przetrwa tę próbę czasu?

Trochę inaczej jest z adresami, które od kilku dekad cieszą się popularnością. Te rzeczywiście często sprzedają lody takie, jak kiedyś – ciężkie od śmietany i owoców, lody, które są kwintesencją dzieciństwa. Ostatnio odkryliśmy kawiarnię Iga w Piasecznie i to było bardzo przyjemne odkrycie – zjedliśmy lody waniliowe z kropeczkami prawdziwej wanilii, truskawkowe z najprawdziwszymi truskawkami, niezbyt słodkie i aż ciężkie od śmietany. Trochę słabiej wypadły jagodowe, ale to wciąż lodziarnia warta polecenia, zwłaszcza, że istnieje od 1986 roku i wciąż mają pełno. Nie żeby to był wyznacznik czegokolwiek, ale dajcie im szansę, są naprawdę dobre.

pigs4

Magda

Info

pl. Piłsudskiego 2, Piaseczno

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Jedna odpowiedź

  1. Jezu, zacznijcie wreszcie podróżować po zachodniej Polsce droga Krytyko, bo wszystko co polecacie jest daleko ode mnie! 🙁 też chcę mieć szansę spróbować pysznych rzeczy. Poznań, Gniezno, Bydgoszcz, Toruń, te miasta dla was nie istnieją z tego co widzę po tekstach 🙁 chyba czas się wybrać, bo na pewno warto 😉

Dodaj komentarz