Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel

kieliszki na hożej

Kieliszki na Hożej – jest nowy hit!

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Są takie miejsca, do których idę z przekonaniem, że będzie dobrze. Nie kolejne nowości, odjechane koncepty, które czasem się sprawdzają, ale częściej jednak nie. Nie zawsze testowanie na sobie nowości to dobry pomysł. Chyba, że…

…chyba, że za nowym miejscem stoi ktoś, kto wielokrotnie dowiódł swoich kompetencji. I właściwie robi to codziennie. Są takie nazwiska, które same w sobie stanowią znak jakości, a duet Pawełek-Gawęda to właściwie pewniak. Z góry wiadomo, że jedzenie będzie co najmniej dobre, a wina przednie. Kieliszki na Hożej, restauracja będąca młodszą siostrą Kieliszków na Próżnej także nie zawodzi. Właściwie przebojem wchodzi na moją krótką listę miejsc ulubionych, miejsc, które bez zastanowienia będę polecać.

Na Hożą wpadam z koleżanką. Obie lubimy dobre jedzenie, więc z przyjemnością robimy mini przegląd karty. Jest skonstruowana podobnie, jak w Kieliszkach na Próżnej, są “talerzyki”, czyli niewielkie przekąski zachęcające do próbowania ich w towarzystwie kolejnych win. Tu także każda z butelek dostępna jest na kieliszki. Na nasz stół najpierw trafia mała przekąska, czyli rozkoszny tatar z jelenia, a później decydujemy się na tatara wołowego z majonezem chrzanowym (32 zł), którego znam już z Próżnej i wielbię całym sercem. Podoba mi się prostota tego talerza równie mocno, co struktura mięsa, którą wyraźnie tutaj czuć. Nie bez powodu ten tatar trafił do naszego TOP 10 tatarów warszawskich. Wciąż go uwielbiam. Z przystawek wybieramy jeszcze foie gras po królewsku (29 zł) zręcznie zrównoważone nienachalną słodyczą owoców. To są smaki wprost – napełniające usta śliną, ale jednocześnie umiejętnie zbalansowane i w tym balansie jest jakaś subtelność. Niby prosto, ale wcale nie.

kieliszki na hożej

kieliszki na hożej

kieliszki na hożej

Później dołącza do nas Jacek, więc na stół wjeżdża znowu foie gras (o, jaka jestem zaskoczona!) i rozkoszne kacze skrzydło z podrobami (19 zł) o mięsie idealnie miękkim i rozpadającym się właściwie na kawałki. A wszystko podlane esencjonalnym jusem z kaczki. Tu podoba mi się charakterystyczny posmak podrobów, które zmielone zamknięto w chrupiącym krokieciku. Są lekko pikantne i pięknie grają z delikatnym mięsem. W ogóle podoba mi się, że podroby weszły na salony. To jednak forma szacunku dla zwierzęcia, kiedy zjadamy wszystko, a nie tylko rzekomo najlepsze kąski.

kieliszki na hożej

Główne są równie smaczne. Na naszym stole ląduje luzowany kurczak wiejski z ziemniakami, czarną truflą i pak choi (59 zł). Mięso jest cudownie delikatne, przed samym podaniem bastowane, a więc soczyste i miękkie. Takiego kurczaka, to można. A troć? O, Panie! Troć wędrowna z sosem maślanym, kalafiorem i oliwą pietruszkową (59 zł) to przede wszystkim ryba bardzo dobrej jakości. I to czuć. Mięso jest soczyste, rozpada się na płatki, a połączenie z kalafiorem ugotowanym lekko al dente i dużą ilością masła sprawia, że nawet teraz, kiedy to piszę, z tęsknoty za trocią kłują mnie ślinianki. I piszę to całkiem serio – to trochę boli. Troć to punkt programu, którego nie powinniście w żadnym wypadku pomijać.

kieliszki na hożej

kieliszki na hożej

Kuchnią zawiaduje tu Dawid Balana, wariat, mówię Wam. Ale taki pozytywny. Dawno nie widziałam kucharza, któremu aż tak iskry sypią się z oczu, kiedy zaczyna mówić o gotowaniu. Rany, jaką ten człowiek ma pasję! Do tego jest jedynym polskim absolwentem prestiżowej l’Ecole de Cuisine, szkoły Alaina Ducasse’a. Pewnie stąd to uwielbienie do masła. Które oczywiście podzielam. Masła nigdy dość!

Walcie na Hożą jak w dym, będziecie bardzo zadowoleni. To jest świetne jedzenie, niebanalne, przyjemne wnętrze, znakomita selekcja win i luźna, przyjazna atmosfera. W moim przekonaniu powstało kolejne miejsce, które zostanie z nami na długo. Nie chwilowy przebój, tylko pewniak, do którego będziemy jeszcze wiele razy wracać.

Rachunek.

pigs5

Magda

Info

www fb
ul. Hoża 41, Warszawa

Szef kuchni: Dawid Balana

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Jedna odpowiedź

  1. Jeżeli mierzycie Drogie Panie jakość jedzenia wielkością porcji to odsyłam do szerokiej oferty kebabów w Warszawie. Jest dużo, tłusto, taniej i się na pewno odbije…
    Kieliszki polecamy zawsze, wszystkim i wszędzie! Oraz bywać nie przestajemy! A&A

Dodaj komentarz