Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel

Dziewczyny, biusty w górę!

Piersi. Albo cycki po prostu. Lubię słowo „cycki”. „Cycuszki” też, jest rezolutne. Kojarzy mi się z niewielkim, sportowym biustem, wiecie, takim jędrnym i odpornym na grawitację. No więc cycuszki – nasza duma, wabik na facetów, bufet dla dzieci, a czasem utrapienie. I właśnie chodzi o to, żeby słowo „utrapienie” nie zagościło w naszym słowniku. Z całą resztą sobie poradzimy, w końcu jesteśmy kobietami. A to prawie to samo, co „superbohaterkami”.

Kiedy ostatnio zafundowałyście sobie komplet badań? Bo ja staram się robić to regularnie. Czasem mi się udaje, a czasem słyszę: „Ale po co pani badania, robione były rok temu, widzę w komputerze przecież?!”. Ach, prywatna służba zdrowia, dobra na katar, o resztę musisz zawalczyć sam. Myślę, że jak o siebie nie zadbamy i nie będziemy pilnować profilaktyki, to nikt tego za nas nie zrobi, choć tak dużo o profilaktyce się mówi. A większość chorób wykryta wcześnie daje dużą szansę na wyleczenie.

Kiedy dostałam maila z pytaniem, czy na moim blogu znajdzie się miejsce na piersi, w pierwszym odruchu chciałam odpisać, że nie ma takiej opcji, a kurzych nie jadam. Ale później się zastanowiłam. I tak oto: jestem kobietą i piersi mam. Nawet jestem z nich dumna. Ponad 60% czytelników tego bloga to posiadaczki biustów, a pozostała część prawdopodobnie posiada matkę, żonę, córkę lub kochankę. A więc w sumie temat dotyczy nas wszystkich. Cycki są wszędzie. Są jeszcze dwa argumenty za: Braster, bo o nim będzie dziś mowa, jest polski, co napawa mnie dumą, bo to rewolucja w obszarze wczesnej diagnostyki i samobadania piersi. Przyznać się, która się bada regularnie i jeszcze robi to poprawnie? No właśnie. Bo ja niby umiem i wiem jak, ale wcale nie mam pewności, że robię to dobrze. Argument ostateczny jest taki, że przeczyta ten post dziesięć, dwadzieścia tysięcy osób, a może więcej. Można więc przyjąć, że w jakiś sposób przyczynię się do profilaktyki raka piersi. W tej sytuacji owszem – na blogu z przyjemnością zrobię miejsce dla piersi, cycków, cycuszków oraz biustów. W każdym rozmiarze, wcale nie muszą być sportowe. Ważne, żeby pozostały zdrowe.

Statystyki są i ponure i nie. Bo tak oto rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród kobiet. U 40% nie udaje się go wykryć na wczesnym etapie. ALE! Ale rak piersi wykryty wcześnie to w niemal 99% przypadków rak całkowicie wyleczalny. To krzepiące, zwłaszcza, że mamy teraz narzędzie, które można nazwać Cycuszkowym Systemem Wczesnego Ostrzegania.

W spokoju, bez niepotrzebnego skrępowania, z aplikacją, która prowadzi za rękę, każdego miesiąca możemy się zbadać w sposób znacznie skuteczniejszy, niż badanie palpacyjne, bowiem Braster wykrywa podwyższoną temperaturę, którą charakteryzują się ogniska zmian nowotworowych. Ergo – czego możecie nie wyczuć palcami, wyczuje Braster. Moje wrażenia są bardzo pozytywne, a obsługa urządzenia łatwa. Aplikacja prowadzi krok po kroku i sam proces badania nie jest niczym skomplikowanym, jednak trzeba to robić uważnie i rzeczywiście trzymać się wskazówek. Może za pierwszym razem trwa to trochę dłużej, bo trzeba założyć konto i wypełnić ankietę dotyczącą zdrowia, ale później cały proces zajmuje zaledwie kwadrans. Kwadrans raz w miesiącu, bez wychodzenia z domu i wiesz, czy masz natychmiast pędzić do lekarza – io, io, io – na sygnale. Czy nie – czego nam wszystkim życzę.

Można wydawać pieniądze na różne rzeczy. Ja przepuszczam na podróże i dobre jedzenie, ale tylko wtedy, kiedy akurat na mojej skali ważności nie ma niczego ważniejszego. Tak się składa, że zdrowie plasuje się w ścisłej czołówce i wie o tym każdy, komu choć raz dolegało coś poważnego. Wtedy wszystko schodzi na dalszy plan, bo potrzeba życia i przeżycia jest zwierzęcym, podstawowym instynktem. Przypuszczam, że każdy z nas w bliskim otoczeniu miał, ma lub będzie miał jakiś przypadek nowotworu. A być może doświadczył tego na własnej skórze. To są sytuacje, które sprawiają, że trzeźwiejesz w sekundę, przestajesz bujać w obłokach i zaczynasz myśleć o rzeczach ważnych. O swoich bliskich, o tym co jeszcze chcesz w życiu zrobić, dla kogo być zdrowym.

Nie wiem czy istnieje wyższa forma miłości, niż troska o czyjeś zdrowie. Chyba nie. Bardzo mi się podoba, że jedno urządzenie może dzielić kilka kobiet, wystarczy, że każda z nich będzie miała aplikację na swoim telefonie i własny abonament. To może być grupa przyjaciółek, ale tak sobie myślę, że jeśli facet ma w domu typowy babiniec, czyli żonę i, powiedzmy, trzy córki, to chyba nie ma lepszego prezentu – jeden dla nich wszystkich. A jeśli nie masz babińca i nie jesteś facetem, to masz cycuszki – tak mówi logika. I są to dwa wystarczająco ważne powody, aby o siebie zadbać.

braster

braster

braster

braster

braster

braster

Magda

Post powstał we współpracy z marką Braster.

foto główne: reallager.com


  1. Bardzo popieramy – dziewczyny, badajcie się. Wystarczy zaniechać tego na kilka miesięcy, żeby skrócić sobie życie o dziesiątki lat.

  2. Bardzo, bardzo ważny tekst. I temat, którego nie nalezy unikać.