Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel

Jego ego, czyli mów mi „Chefie”!

To jest tekst, który prawdopodobnie przysporzy mi tylu wrogów, co przyjaciół. To jest tekst, który chodził za mną od bardzo dawna. To jest tekst o kucharzach, którzy bardzo pragną być gwiazdami. O kucharzach nieomylnych, którzy każą mówić do siebie „chefie”. Koniecznie przez „ch”.

Nie miałam żadnego konkretnego impulsu, raczej miejsce w mózgu, które katalogowało pewne zdarzenia, zachowania i nazwiska. Kiedy szufladka się napełniła, reszta okazała się być już tylko formalnością.

Na początek przytoczę anegdotkę, sytuacja autentyczna. Jest pewien wytatuowany kucharz w typie wóda-dziwki-koks, gwiazda Fejsa, gwiazda Insta, którego dość długo znałam tylko z Internetu i z opowieści wspólnych znajomych. I oto nastał dzień, w którym przyszło nam się poznać osobiście. Ja trzeźwa, on nie.
– To jest Magda, pisze bloga – przedstawiła mnie koleżanka, świadek tej sytuacji.
– Cześć – powiedziałam.
– Cześć, nienawidzę blogerów, to debile. W Polsce nie ma ani jednego prawdziwego krytyka kulinarnego. Nikt tu się na niczym nie zna, ja się nikogo nie boję i nikogo nie szanuję, nikt w tym kraju nie zna się na kuchni, bla, bla, bla – monologował przez kwadrans, a ja sobie myślałam, że mam do czynienia z rzadkiej klasy kretynem i od takich ludzi trzeba trzymać się z daleka. On pewnie myślał, że jest rzadkiej klasy kozakiem. Nie pytajcie o nazwisko, ono nigdy nie padnie. Przecież facet strzela sobie w kolana sam i robi to znakomicie, więc po co mu przeszkadzać? Ale wciąż bawię się przednio, kiedy czytam jego przymilne komentarze na niektórych blogach.

Generalnie anegdotka jest po to, aby uświadomić P.T. Czytelnikowi o czym my tu właściwie rozmawiamy.

Dlaczego ten tekst nie będzie o kobietach i dlaczego to właśnie jego ego jest takie fascynujące? Dlatego, że nigdy nie spotkałam się z taką bufonadą ze strony kobiety. One nie są ani słabsze, ani gorsze w roli szefa kuchni, są natomiast daleko bardziej pokorne. Można wysnuć wniosek, że facetom PR psuje testosteron. Powyższy przykład jest dość ekstremalny, ale rozbuchane męskie ego manifestuje się na różne sposoby i mam takich anegdotek całkiem pokaźną listę.

Ten blog jest doskonałym probierzem klasy ludzi, o których piszę i w duchu cieszę się, że nie słyszę tych wszystkich „kurew”, które po niektórych recenzjach lecą na moją głowę w kuchniach jak kraj długi i szeroki. Raz nawet chcieli mnie pozwać. Ale jest jeszcze pewien typ człowieka, tak na oko trzy do pięciu klas wyżej, niż przytoczony przykład. To typ, który ma szczególne miejsce w moim sercu i te nazwiska zapamiętuję bardzo skrupulatnie. Otóż trafiają się wyjątki, kiedy po nieprzychylnej recenzji dostaję mail w stylu: „Biorę na klatę, poprawiam, wpadnij za jakiś czas”. Trzeba mieć dużo pokory i ogromną klasę, by tak zareagować. A przede wszystkim trzeba mieć mózg, co dla niektórych może być prawdziwym wyzwaniem.

To jest bardzo proste działanie matematyczne – dostajesz solidną porcję informacji, z których możesz wynieść dużą korzyść. Mało tego! To nie ty płacisz mnie, tylko ja tobie. Tak więc może dostałeś po głowie, ale w sumie jesteś na plusie, bo i w kasie się zgadza i masz bardzo precyzyjnie pokazane, co powinieneś poprawić. Heca, co? Tak dokładnie nie opowie ci tego żaden klient, więc może tych kilku prawdziwie zaangażowanych recenzentów, to nie taka znowu gangrena? Przekłuj balonik swego ego i zauważ tę prostą prawdę.

Niestety znacznie liczniejsze przypadki to te, w których nawet neutralna recenzja wywołuje spazmy i głęboki foch. Zabawne są też sytuacje, kiedy widzę, jak szefowie wprowadzają dokładnie te zmiany, które wskazałam w recenzji, a z drugiej strony ich nadmuchane ego każe im udawać, że tej recenzji nie było, bo przecież ich niezaprzeczalna, olśniewająca zajebistość nie pozwala się publicznie przyznać, że czytają blogi. I jeszcze korzystają z tego, co tam jest napisane.

Zdarza mi się spotykać naprawdę wielkich szefów kuchni, z ogromnym dorobkiem, wiedzą, umiejętnościami i tymi wszystkimi gwiazdkami, które w naturalny sposób za tym idą. Zawsze bez wyjątku są to ludzie ogromnej klasy, pokory i otwartości. Prawdopodobnie kiedyś i my do tego punktu dotrzemy, ale na razie ktoś tym chłopcom wmówił, że mogą być gwiazdami i hajs się ma zgadzać, więc starają się gwiazdorzyć, jak potrafią najlepiej.

Kto to właściwie jest szef kuchni, poza tym że zarządza kuchnią? Bo na Facebooku szefów, pardon, CHEFÓW ci u nas dostatek. Czy oni wszyscy zarządzają swoimi kuchniami? Czy może raczej kroją marchewkę w julienne i wykonują cudze polecenia? Nie ma wzoru według którego można wyliczyć, że ktoś jest bardziej szefem kuchni, a ktoś inny mniej, poza tym, że rzeczywiście zarządza kuchnią i swoim zespołem. Ale są pewne cechy charakteru, które wszyscy wielcy z pewnością posiadają: pokora, potrzeba rozwoju, głód wiedzy, pasja, zdolności przywódcze, pokora. To ostatnie słowo nie pojawiło się dwukrotnie za sprawą przypadku.

Very good cooks who are employed as „chefs” rarely refer to themselves as „chefs”. They refer to themselves as „cooks”.
– Alton Brown

Kiedyś poznałam Leę Linster, kobietę, która oprócz wielu wyróżnień ma także prestiżową gwiazdkę Michelin od roku 1987, w roku 1989, jako jedyna kobieta, wygrała złoto w równie prestiżowym konkursie Bocuse d’Or. Wspaniała babeczka. Ciepła, otwarta, nie mogłyśmy się nagadać. Każe o sobie mówić per „kucharka” i częstuje magdalenkami. A teraz wyobraźcie sobie, że którykolwiek spośród tych naszych kozaków nad kozaki, każe o sobie mówić „kucharz”. No fucking way.

Nie twierdzę, że nie ma głupich, łasych na komplementy bab. Oczywiście, że są. Te są być może nawet gorsze od facetów, bo faceci najwyżej poprzeklinają, a baby są wredne i pamiętliwe. Prawdopodobnie w najmniej spodziewanym momencie dostaniesz z boku jakimś kłamstewkiem, które ma cię postawić w złym świetle (również autentyk). Tylko że te baby będą smażyć swoje tłuste, żylaste kotlety w swoich prowincjonalnych garkuchniach do usranej śmierci i nic tego nie zmieni. Ale głupie, łase na komplementy baby, to w tej branży margines. Prawdziwe szefowe kuchni pracują czasem ciężej od facetów, bo każdego dnia muszą udowadniać, że są równie dobre i równie silne. Co w gruncie rzeczy sprowadza się do tego, że muszą być jeszcze lepsze i jeszcze silniejsze od facetów. Być może dlatego wciąż stanowią w tym zawodzie mniejszość. A kobiety w kuchni są wspaniałe. I nie piszę tego z powodu solidarności jajników, lecz z powodu własnych obserwacji. Są cierpliwie, ciężko pracują, mają w sobie masę pokory, nie gwiazdorzą.

Jest jednak pewna grupa kucharzy, stosunkowo nowe zjawisko, która postanowiła zostać gwiazdami. Albo jeszcze precyzyjniej – celebrytami. W skali mikro czy makro, to nie ma znaczenia. Nie są istotne środki, istotny jest cel. Wszyscy traktują się śmiertelnie poważnie, a ci z najmniejszymi osiągnięciami standardowo mają najmniejszy dystans. Nagle wszyscy chcą laurów i owacji na stojąco, a jeśli ich nie dostają, to tupią nóżką i w spazmach rzucają się na podłogę, zapominając, że ich zadanie pierwsze i nadrzędne, to mieszanie w garach. Ci nasi chłopcy – rockandrollowcy. Za dużo się filmów naoglądali.

Sukces to suma porażek i umiejętność wyciągania z nich wniosków. To pamiętanie o prostej prawdzie, że najpierw się jest kucharzem, którego zadaniem jest w mniej lub bardziej finezyjny sposób karmić ludzi, a dopiero później jest się szefem, pardon, chefem. Sukces to ciężka praca, nagroda to komplet rezerwacji. Jest w Polsce bardzo wielu szefów kuchni, którzy nie rozpychają się łokciami, nie chwalą na Fejsie nieznajomością ortografii. Oni w tym czasie zasuwają w swoich kuchniach. A sukces i – co ważniejsze – szacunek, znajdują ich same. Czary? Nie, naturalna kolej rzeczy.

Magda