Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel
CZYTASZ

Jak w domu zrobić masło? To tylko 5 minut, a smaku...

Jak w domu zrobić masło? To tylko 5 minut, a smaku nie da się porównać z niczym!

Chciałabym móc napisać, że jestem doskonałą panią domu, robię masło, mam idealnie wypielony warzywnik i starte kurze. Ale tak nie jest, więc nie napiszę. Robię to, co muszę między pracą, a dzidziutkiem. Bywa też, że nie nadążam robić nawet tego, co muszę. Grunt to nie panikować jak się coś przewróci. Jak się przewróci, to znaczy, że leży i jest bezpieczne, bo już się nie przewróci.

No ale pięć minut?! Od czterech czy pięciu miesięcy mam na liście ten wpis i już dziś mi się udało go przygotować. Sukces!

jak zrobić masło

Jeśli macie dzieci w wieku wczesnoszkolnym/późnoprzedszkolnym, to możecie ich użyć zamiast blendera. Co prawda czas przygotowania masła wydłuży się do pół godziny, ale przynajmniej dowiedzą się czegoś o świecie.

Jeśli natomiast nie macie dzieci lub nie chcą współpracować, to użyjcie ręcznego blendera i cała operacja zajmie Wam ok. pięciu minut. Warto.

Jak zrobić masło?

jak zrobić masło

O tak:

Weźcie 600 ml śmietany 30, 36 lub 42% tłuszczu, umieśćcie ją w wysokim naczyniu i blendujcie ręcznym blenderem (końcówką z nożykiem). Po kilku minutach ubijecie pianę, która z czasem zacznie się zmieniać w grudki masła pływające w znacznie rzadszej serwatce. Będzie to wyraźnie widać, bo grudki masła będą jasnożółte, a serwatka półprzezroczysta.

Na misce umieśćcie sito i przelejcie na nie zawartość. W ten sposób maślanka trafi do miski, a na sicie zostaną grudki masła. Teraz ręką lub łyżką odciśnijcie z masła resztki maślanki, a samo masło uformujcie dłońmi w osełkę lub kulę i przełóżcie do drugiej miski wypełnionej zimną wodą. Płuczcie zmieniając wodę, aż ta będzie przejrzysta. W praktyce wodę trzeba wymienić dwa-trzy razy.

Przełóżcie masło do maselniczki i wstawcie do lodówki. Tak przygotowane świetnie przechowuje się w lodówce ponad tydzień, ale jeśli zrobicie więcej, to można je też mrozić.

Z tej ilości śmietany wychodzi mniej więcej równowartość kostki masła.

Maślankę możecie wypić lub wykorzystać do jakichś placuszków czy naleśników.

Wersja dla dzieci: śmietanę wlejcie do większego słoika, zakręćcie i niech dziecięce rączki potrząsają nim jak shakerem. Grudki masła pojawią się mniej więcej po trzydziestu minutach. Jak czary.

jak zrobić masło

jak zrobić masło

jak zrobić masło

 

Zróbcie masło raz, a będzie Was do niego ciągnęło jak wilka do lasu. To jest smak dzieciństwa – jedyny i niepowtarzalny!

Magda

Spodobał Ci się przepis? To fajnie 🙂 Będzie mi miło, jeśli pomożesz mi szerzyć miłość do masła i go udostępnisz. Dziękuję!