Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel
CZYTASZ

Wiedeń – najpiękniejsze Jarmarki Świąteczne....

Wiedeń – najpiękniejsze Jarmarki Świąteczne. O niektórych nie przeczytacie w żadnym przewodniku!

Ach, Wiedeń! Piękny nie tylko od święta, zachwycający niezależnie od pory roku. Ale przed Bożym Narodzeniem wskazywany jako miasto z najpiękniejszymi Jarmarkami Świątecznymi w Europie. Sami rozumiecie, że taki przewodnik musiał w końcu powstać. 

Poniżej znajdziecie Jarmarki znane i te, których nie ma w przewodnikach. Wszystkie uczciwie opisałam i łatwo zorientujecie się, które są obowiązkowym punktem programu, a które możecie sobie odpuścić. Warto jednak wiedzieć, że Wiedeń jest pełen magicznych zakamarków, więc zaglądajcie w boczne uliczki i bramy. Tam często kryją się szczerozłote skarby! I to jest najlepsza rada, jaką mogę Wam dać.

wiedeń jarmarki świąteczne

Jeśli Wasz budżet to wytrzyma, to zatrzymajcie się w ścisłym centrum. Nie jest to najtańsza impreza, ale wówczas do wszystkich miejsc dotrzecie pieszo, po drodze zahaczając o co ciekawsze kawiarnie i knajpki. O tych również napiszę Wam osobny wpis. Dowiecie się gdzie koniecznie musi stanąć każda turystyczna stopa i gdzie wystarczy, aby uczyniła to tylko raz. Plus kilka moich prywatnych przebojów. A teraz zapraszam Was na długi, piękny spacer.

Jarmark Bożonarodzeniowy na dziedzińcu Schloss Schönbrunn

Jedyny, do którego z centrum trzeba dojechać. Ale warto, ach, jak warto! Zamek Schönbrunn, niegdyś siedziba ześwirowanej na punkcie swojego wyglądu i mimo legendy głęboko nieszczęśliwej Cesarzowej Sisi. Warto pojawić się tu odpowiednio wcześniej, najlepiej koło południa i zwiedzić nie tylko nieco ponad czterdzieści udostępnionych turystom komnat, ale i rozległy ogród w stylu francuskim. Łącznie komnat jest tu przeszło… tysiąc czterysta! No, to teraz wyobraźcie sobie skalę.

Na dziedzińcu natomiast znajdziecie naprawdę piękny Jarmark Bożonarodzeniowy, a na nim mnóstwo rękodzieła, ceramiki, ręcznie malowanych bombek, ale też sporo stoisk z jedzeniem (raclette z truflami!), rozgrzewającym ponczem czy grzanym winem. Mam wrażenie, że tutaj dobór wystawców był bardzo precyzyjny, a kryteria wyśrubowane. Tutaj musicie się pojawić i to nie podlega żadnej dyskusji.

wiedeń jarmarki świąteczne

Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Rathausplatz

Jeden z największych w całym Wiedniu i dla mnie jeden z bardziej rozczarowujących. Co prawda jest tu sporo światełek, całe potężne drzewa ubrane aż po czubki, masa stoisk, ale w moim odczuciu produkty, które można tu kupić nie są niczym oryginalnym. Jest tu natomiast fantastyczne lodowisko i wypożyczalnia łyżew, więc dla pasjonatów będzie to fajne miejsce. Pozostali mogą przyjść, ale obowiązku nie ma.

Jarmark Bożonarodzeniowy na ulicy Spittelberg

A ten za to jest bardzo fajny. Ulokowany na dwóch równoległych uliczkach, bardzo kameralny i klimatyczny. Tu znajdziecie najwięcej współczesnego rękodzieła, czasem niezły design. Sami Wiedeńczycy wskazują to miejsce jako jedno z najciekawszych w przedświątecznym Wiedniu. Do tego gdybyście zmarzli, to jest tu kilka niezobowiązujących knajpek, do których wejścia znajdziecie między stoiskami. Jeśli ktoś oglądał stories – to właśnie stąd jest moja cudna obrączka z pszczołą! Bardzo blisko jest stąd na kolejny Jarmark na Maria-Theresien-Platz.

wiedeń jarmarki świąteczne

Jarmark w Die Spanische Hofritschule

Ach, to jest nasze największe odkrycie i prawdziwy smakołyk. Zajrzeliśmy tu zwabieni czerwonym światłem i przed nami otworzył się niesamowity dziedziniec, szalenie uroczy, otoczony wianuszkiem końskich łbów ciekawsko wyglądających z boksów. Bo to dziedziniec szkoły jazdy konnej. Ale takiej z przytupem. Znajdziecie tu nieźle zaopatrzony bar, niewielką scenę i kilkanaście ciekawych stoisk. Przepiękne miejsce!

Altwiener Christkindlmarkt na placu Freyung

Przytulnie ulokowany na trójkątnym placu Freyung, uważany za jeden z ciekawszych wiedeńskich Jarmarków. Ciekawostką i dużą atrakcją dla dzieci może być tutejszy teatrzyk kukiełkowy. W tym roku, w szklanej gablocie, stała tu również przepiękna szopka krakowska. Ten Jarmark ma bardzo długą tradycję, znajdziecie tu sporo lokalnych wyrobów, stoiska z austriackim winem na kieliszki, codziennie można tu też posłuchać pieśni adwentowych.

wiedeń jarmarki świąteczne

Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Karlsplatz

Duży, fajny, sympatyczny, ale jego najciekawszymi punktami są dwie rzeczy. Po pierwsze potężna fontanna, która na okres okołoświąteczny wypełniona jest nie wodą, a słomą. Taka prosta rzecz, a dzieci dostają spazmów ze szczęścia. Tarzają się, bawią, starzy mają je całkowicie z głowy. No i ten jedyny w swoim rodzaju zapach, który unosi się w powietrzu! No, cudny pomysł! A druga rzecz, to starutka karuzela napędzana… siłą ludzkich mięśni. Dwa rowery, na rowerach nieco bardziej zaangażowane mamusie, a w środku dzieci. Super sprawa!

Jarmark Bożonarodzeniowy przy Stephansplatz

Katedrę św. Szczepana i tak pewnie będziecie chcieli zobaczyć, bo to prawdziwa wiedeńska perełka, gotyckie cacuszko. U jej stóp znajdziecie niewielki Jarmark, na którym sprzedają kompletne byle co dla turystów, ale za to jest tu jedno stoisko z ciepłym ponczem, na które należy spojrzeć przychylniejszym okiem, bo dolewają tu do kubków markowe alkohole, a nie jakieś byle co z etykietą typu „pierwszy raz na oczy widzę”. To oto magiczne stoisko znajdziecie od strony kawiarni Aida i jako jedyne nie stoi w szeregu, lecz zamyka Jarmark. Polecam.

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

wiedeń jarmarki świąteczne

Dodatkowo:

Zima w MQ (dzielnicy muzeów)

Jarmark Am Hof Wintergarten

Bożonarodzeniowa wioska w ogrodzie pałacu Schloss Belvedere

Niewielki Jarmark Świąteczny na Praterze – pro tip: tu znajduje się to słynne koło młyńskie, z którego widać całe miasto.

 

No, czuję, że odwaliłam kawał dobrej roboty. Ukochany – jakby nie patrzeć ultramaratończyk – trzeciego dnia po południu powiedział, że chce wracać na chatę, bo musi się położyć. Bo, uwaga, BOLĄ GO NOGI. Tak więc jeśli ktoś kiedyś znów zapyta jak to robię, że tyle żrę i nie tyję (bullshit, oczywiście, że tyję), to odeślę go do tego akapitu. Otóż moja tajemnica polega na tym, że męczę ultramaratończyków 😉

Magda

Spodobał Ci się wpis? To fajnie, jest mi bardzo miło 🙂 Równie miło będzie mi, jeśli zechcesz go udostępnić. Dziękuję!