Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel
CZYTASZ

Lizbona – 10 obowiązkowych atrakcji, które t...

Lizbona – 10 obowiązkowych atrakcji, które trzeba zobaczyć

Nie bez powodu napisałam w tytule, że są to atrakcje obowiązkowe. Za pierwszym razem. Za drugim już nie. Za drugim należy się już tylko gubić, odnajdywać, jeść dobre rzeczy i chodzić własnymi ścieżkami. Nie udało mi się co prawda zobaczyć wszystkiego z mojej listy, ale to nie szkodzi. I tak tam wrócę. A później jeszcze raz. I jeszcze.

Lizbona zachwyca nie tylko swoją urodą, ale też fenomenalnym jedzeniem na każdym właściwie kroku. Mieliśmy szczęście i trafiliśmy bardzo fajny apartament z genialną lokalizacją – właściwie wszędzie chodziliśmy spacerkiem. A jak nie, to taksówki są tanie, więc nie ma sprawy. Zdjęcia i koordynaty znajdziecie w tym w wpisie. A teraz konkrety i gotowa lista. Jeśli podzielicie ją na trzy w takiej kolejności, jak jest napisana, to będziecie mieli gotowy trzydniowy plan zwiedzania. Specjalnie ułożyłam ją w taki sposób, by kolejne atrakcje nie były rozrzucone po mieście, lecz łatwo wyznaczały trasę spaceru.

1. Mercado de Ribeira i TimeOut Market

lizbona co zobaczyc atrakcje

Każdy dzień zaczynaliśmy tu od ostryg, pąkli, wina i wszelkiego innego dobra, które wpadło nam w łapki. Taki start zapewnia dobry humor na cały dzień. Znajdziecie tu regularny targ z warzywami, owocami, rybami, etc. i w sąsiedniej hali odpowiednik naszych Koszyków, tylko w skali XXL i z o niebo lepszym jedzeniem. Stąd można właściwie nie wychodzić. Nasze mieszkanie znajdowało się kilkadziesiąt metrów od wejścia. Pro tip: TimeOut otwarty jest do 2 w nocy.

2. Praça do Comércio

lizbona co zobaczyc atrakcje

Jeden z ładniejszych i rozleglejszych placów w Lizbonie, z jednej strony otwarty na Tag, z drugiej zamknięty Łukiem Triumfalnym, przez który wejdziecie na najbardziej reprezentacyjny deptak w mieście – Rua Augusta. Pogodę mieliśmy zmienną i raczej kryliśmy się przed deszczem w skrytych w podcieniach kawiarniach, ale i tak ładnie.

3. Katedra

lizbona co zobaczyc atrakcje

Wybudowana w pozbawionym przepychu stylu romańskim w roku 1150 na miejscu dawnego meczetu. Niech Was jednak nie zwiedzie jej nieco toporna powierzchowność. Koniecznie wejdźcie na górę, gdzie znajduje się może niewielkie, ale za to kapiące złotem i przepychem muzeum, z którego okien roztacza się przepiękny widok na rozkoszną Alfamę i nabrzeże szeroko rozlanego tu już Tagu.

4. Alfama

lizbona co zobaczyc atrakcje

Najstarsza dzielnica Lizbony. Czytałam, że łatwo się tu zgubić, ale to nie do końca prawda. Alfama nie jest aż tak duża, a uliczki aż tak kręte. Jest za to zagłębiem knajpek i knajpeczek, a jeśli zapragniecie posłuchać fado, to właśnie tu powinniście się udać w któryś weekendowy wieczór. Bo to właśnie tu narodziło się fado. Alfama jest swojska i przyjemna i warto na nią zarezerwować dwie lub trzy godziny.

5. Muzeum Narodowe Azulejos

lizbona co zobaczyc atrakcje

Lizbona to naturalne skojarzenie z kolorowymi płytkami, które tropiciele ciekawego detalu odnajdą w całym mieście. Te płytki to właśnie azulejos. Muzeum Azulejos jest najciekawszym spośród wszystkich lizbońskich muzeów i uważam, że pominięcie go byłoby dużym przeoczeniem. Ciekawa bowiem jest nie tylko sama kolekcja lecz również budynek, w którym się znajduje – dawny Klasztor Matki Boskiej, z wewnętrznymi dziedzińcami bujnymi zielenią i milionem cudownych zakamarków. A tutejsza kaplica wyrywa z butów przepychem i… azulejos oczywiście.

6. Bairro Alto

Tu możemy zacząć drugi dzień zwiedzania. Centralna dzielnica Lizbony, która doskonale robi na pośladki – albo będziecie wchodzić po schodach, albo z nich schodzić. W przeciwieństwie do wijących się, wąskich uliczek Alfamy, tu trakty biegną niemal prostopadle, więc dość łatwo się połapiecie w topografii. Warto zaliczyć ten spacer, ustrzelić fotkę małego tramwaju jadącego w górę lub w dół i popracować nad muskulaturą nóg oraz pupy.

7. Plac Rossio

lizbona co zobaczyc atrakcje

O nim przeczytacie w każdym przewodniku, jest bowiem jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Lizbonie. To tu znajdziecie ten charakterystyczny bruk, który pojawia się na wielu pocztówkach, ale jeśli mam być szczera bardziej od przeładowanego turystami Placu Rossio ujęły mnie okoliczne uliczki, zwłaszcza te wyłączone z ruchu kołowego. Są przytulne, pełne knajpek, idealne do myszkowania. Bardzo ładny jest też sąsiedni Plac Figueria, z którego roztacza się widok na Zamek św. Jerzego (przy dobrej pogodzie warto się wdrapać ze względu na widok!), a w niedzielę jest również targ pełen lokalnych dobroci, takich jak sery czy wszelkiej maści wędliny, ciasta, miody i oliwy. Niektóre z tych produktów są zapakowane próżniowo, tak aby można było je zabrać do domu. A wcześniej wszystkiego można spróbować. Oczywiście, że wielki kawał koziego sera przyjechał z nami.

8. Elevador de Santa Justa

lizbona co zobaczyc atrakcje

 

Położona tuż przy Placu Rossio dość dziwna w swej konstrukcji wieża widokowa. Można na nią wjechać, ale nie jest to obowiązkowy punkt programu. Przyciąga turystów jak lep muchy, ale skoro jest, to piszę, że jest.

9. Torre de Belém

lizbona co zobaczyc atrakcje

Położona w dzielnicy Santa Maria de Belém wieża, która w pewnym sensie jest symbolem miasta. Tę część przewodnika zostawiłabym sobie już na kolejny dzień, bowiem dzielnica ta leży właściwie na przedmieściach, ok 6 km od centrum miasta. Wieża wybudowana w epoce największych odkryć geograficznych jest jedyną budowlą w stylu manuelińskim, która zachowała się do dziś. Pełniła funkcję strażnicy lizbońskiego portu, później więzienia, w roku 1833 był tu przetrzymywany generał Józef Bem, twórca Legionu Polskiego w Portugalii. Dziś ciekawi architekturą i przede wszystkim JEST: jest na liście UNESCO, jest jednym z siedmiu cudów Portugalii, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Lizbony.

10. Klasztor Hieronimitów

lizbona co zobaczyc atrakcje

Od Wieży Belem oddalony tylko o krótki spacer. Absolutnie wart zobaczenia, jest bowiem perełką architektoniczną – w specyficzny dla Portugalii sposób łączy gotyk i renesans i podobnie jak wymieniona wyżej wieża wpisany jest na listę UNESCO. Z ciekawostek: w roku 2007 to właśnie tutaj podpisano Traktat Reformujący Unię Europejską powszechnie nazywany Traktatem Lizbońskim. Miejsce dla tych, co lubią detal – oczopląsu dostaniecie.

lizbona co zobaczyc atrakcje

lizbona co zobaczyc atrakcje

lizbona co zobaczyc atrakcje

lizbona co zobaczyc atrakcje

lizbona co zobaczyc atrakcje

lizbona co zobaczyc atrakcje

lizbona co zobaczyc atrakcje

lizbona co zobaczyc atrakcje

lizbona co zobaczyc atrakcje

lizbona co zobaczyc atrakcje

lizbona co zobaczyc atrakcje

lizbona co zobaczyc atrakcje

I na razie to tyle. Mam na tej swojej liście jeszcze sporo miejsc, już nie tak oczywistych. Zostawiam je sobie następny raz i następny tekst. Nie polecam Wam takich rozrywek jak Oceanarium, bo trzymanie zwierząt w zamknięciu ku uciesze gawiedzi uważam za cienkie jak dupa węża i nie zamierzam tego w żadem sposób promować czy wspierać. Wy też tego nie róbcie. Zjedzcie w tym czasie pasteis de nata, popijcie winem i miejcie czyste sumienie człowieka myślącego.

Buźka!

Magda

Uważasz, że ten post jest przydatny? To podaj dalej!