Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel
CZYTASZ

Śniadania Mistrzów: owsianka chałwowa – pysz...

Śniadania Mistrzów: owsianka chałwowa – pyszna oszustka

Ludzie się dzielą na tych, co owsiankę mogą jeść codziennie i tych, co omijają ją szerokim łukiem. Ja to rozumiem. Po traumie z dzieciństwa też musiałam odtajać. Ale chałwę lubiłam zawsze. Tylko w dzieciństwie jakoś mniej mi szkodziła na porost zadu. Dlatego trzeba sobie jakoś radzić.

Napisałam w tytule, że to owsianka – oszustka, bo rzeczywiście tak jest. Nie wiem ile jesteście w stanie zjeść chałwy za jednym posiedzeniem, ale nie zdziwię się, jeśli napiszecie: „ile jest”. Ja też. Niestety jest to diablo kaloryczny przysmak, w stu gramach jest blisko pięćset kalorii. A czymże jest sto gram dobrej chałwy wobec nieodpartej potrzeby zjedzenia pół kilograma? Jest niczym. Niczym policzek.

To bardziej zimowa owsianka, choć owoce też jej dobrze robią. W ogóle z owsianką jest taka sprawa, że można ją robić też z płatków gryczanych czy jakichkolwiek innych, można na mleku, na wodzie, na mleku roślinnym, można zrobić gotowaną, albo tylko zalaną wrzątkiem. Można dodać dowolne dodatki, można ją uczynić super zdrowym śniadaniem lub śniadaniem nieopisanie rozpasanym. Moja wersja jest odchudzona i zdrowa, dlatego oszustka, ale jeśli nie chcecie się ograniczać, to ugotujcie ją na pełnym mleku, dodajcie co lubicie, choćby to miała być pokruszona czekolada i cieszcie się życiem. W końcu nie jesteśmy tu za karę.

 

Owsianka chałwowa – przepis

owsianka przepis

Składniki:

– 1 część płatków owsianych
– 3 części wody, mleka krowiego lub roślinnego (tu owsiane)
– 2 łyżki pokruszonej chałwy
– 1 łyżka ulubionego miodu
– dowolne dodatki

Wykonanie:

Płatki zalewamy wodą/mlekiem/mlekiem roślinnym i wstawiamy na średni ogień. Zagotowujemy i mieszając czekamy chwilę aż zgęstnieją i zrobią się nieco kleiste. Zestawiamy z ognia, dodajemy chałwę, mieszamy aż ta się rozpuści, dosładzamy miodem i przekładamy do miseczki.

I tu już zaczyna się prawdziwy freestyle – możecie dodać ulubionych owoców, nieźle z chałwą komponują się banany, orzech włoskie czy wiórki kokosowe. Możecie doprawić cynamonem, kardamonem… Właściwie wszystko możecie. Chodzi o to, by było kolorowo i apetycznie, aby wyraźnie czuć smak chałwy, ale nie pochłonąć połowy kalorii przysługujących nam na cały dzień.

owsianka przepis

owsianka przepis

Smacznego oszustwa!

Magda

Spodobał Ci się przepis? To podaj dalej!