Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel

Schabowy – bar mleczny klasy premium

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Nie wiem czy mi stołeczne fudisy za ten tytuł kół nie poprzebijają, ale ch… Trudno. Taką mam wadę genetyczną, że mówię co myślę. I choć myśli moje brzmieć mogą szorstko, to pełne są ciepłych uczuć. Przynajmniej w tym wypadku.

Po tych wszystkich zdjęciach i zachwytach spodziewałam się jakiejś wystrzelonej w kosmos restauracji. W sumie nie wiem dlaczego. Pewnie dlatego, że zdjęcia oglądałam głównie autorstwa Asi Matyjek z Odczaruj Gary, a Asia umie w zdjęcia. Trzeba Wam wiedzieć, że wysoko sobie cenię koncepty ukierunkowane na konkretne danie czy produkt. Wąską specjalizację po prostu. I pisałam o tym wielokrotnie, bo wąska specjalizacja zwykle gwarantuje znajomość tematu większą, niż powszechna. Tym razem też się nie pomyliłam.

W menu klasyki kuchni polskiej nie z czasów jej świetności lecz tych nieco nam bliższych i obecnie utożsamianych z określeniem „kuchnia polska”. Powiedziałabym, że błędnie, ale jak PRL odciśnie piętno, to nie ma mocnego we wsi. Zatem w menu znajdziemy śledzie z jabłkiem i cebulką, klasycznego tatara, żurek, rosół z kołdunami, pierogi, zrazy czy babę ziemniaczaną. No i oczywiście schabowe. Do wyboru mamy trzy: klasyczny, ze Złotnickiej i z Mangalicy. Wszystkie konsekwentnie z kostką, za co szacunek i uznanie oraz wszystkie konsekwentnie rozklepane na cieniutko, ale bez przesadnej ilości panierki. To może być zadą, a może być waletą – w zależności od upodobań.

schabowe warszwa

Myślę, że gdyby mięso było nieco grubsze łatwiej byłoby wyczuć jego smak i strukturę, ale nawet teraz czuć różnicę między zwykłym schabem, a delikatniejszym i bardziej soczystym ze Złotnickiej. Z premedytacją natomiast nie zamówiłam schabowego z Mangalicy, bo choć najdroższy spośród wszystkich trzech, to Mangalica kojarzy mi się jednak z dobrymi wędlinami, zaś mięsa na ciepło mniej podbijają moje serce. Może następnym razem dla pełnego obrazu.

schabowe warszwa

Tak więc schabowe mamy już z grubsza omówione – wiadomo, że warto. To taki typowo polski comfort food. Do nich puree z ziemniaków, w którym upchnięto nieprzytomną ilość masła, więc jest przepyszne i klasyczne dodatki do wyboru. U nas padło na bardzo smaczną, chrupiącą sałatkę z marchewki i pietruszki oraz mizerię… na słodko. Nic mi tak nie psuje dnia, jak mizeria na słodko. Ja wiem, że to typowo mazowieckie i są zwolennicy, ale ja do nich nie należę.

schabowe warszwa

Mają też bardzo smaczny chłodnik. Taki bardzo domowy, mniej po restauracyjnemu wyrafinowany, a bardziej kojarzący się z domowym gotowaniem. Dobre są też uczciwie nadziane ruskie o dość delikatnym cieście, lecz nie popełniajcie mojego błędu i nie zamawiajcie ich w wersji ze śmietaną, bo te są nieco suche. Weźcie te ze skwarkami z Mangalicy. Wszystko lubi pływać – ryba w wódce, a pierogi w tłuszczu.

najlepszy chłodnik w mieście

schabowe warszwa

Na wynos, oprócz trzech chłodników, pojechały jeszcze kresowe gołąbki z ziemniakami, kaszą gryczaną i grzybami leśnymi (nie próbowałam, jedzący zeznał, że dobre) oraz bardzo dobry smalczyk, domowe pieczywo i chrupiące, kwaśne jak trzeba ogórki kiszone. Beneficjentką tych ostatnich smaków byłam ja i pożarłam to na śniadanie. Nie oceniajcie, a nie będziecie oceniani.

Generalnie Schabowy to jest bardzo fajne miejsce, które dobrze karmi, ma ludzkie ceny i zimną wódkę od Baczewskiego. Czyli wszystko się zgadza i jest jak w tytule. To nie są wykręcone wariacje na temat kuchni polskiej – to jest uczciwe, domowe gotowanie, to są dobre produkty i przygotowywanie wszystkiego od podstaw, to jest miejsce frontem do głodnego człowieka i do tego liczące sobie za to wszystko rozsądne pieniądze. Z przyjemnością tu jeszcze wrócę i opędzluje schaboszczaka. Tylko już bez mizerii.

Rachunek.

Magda

Info

fb
ul. Obrzeżna 1, Warszawa

Szef kuchni: Mateusz Suchecki

Spodobał Ci się wpis? To super! Będzie mi bardzo miło, jeśli go udostępnisz 🙂

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Dodaj komentarz