Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel

mazury gdzie na ryby

Rybaczówka – jedna z lepszych rybnych knajp na Mazurach

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Bogaczewo. Mała wioska nad jeziorem Bocznym odchodzącym od Niegocina i prowadzącym wprost do kanału Kula. Gdy jako dziecko jeździłam z rodzicami do Rydzewa, na onczas wsi zapadłej, a dziś kurortu, widziałam Bogaczewo z przeciwległego brzegu. Później zdarzało mi się tamtędy przepływać żaglówką z jakimś – niech będzie – absztyfikantem. Lubię te okolice od lat, choć nie każda zmiana im służy. Na przykład stragan z chińskimi magnesami w Rydzewie nie służy. Ale Rybaczówkę lubię za to, że zawsze wiem czego mogę się po niej spodziewać.

Otóż po Rybaczówce można się spodziewać następujących okoliczności: konieczności zrobienia rezerwacji (w sezonie), bardzo przyzwoitych ryb tak generalnie i tak obłędnego śledzia, że mi się łza trzęsie na rzęsie. I naprawdę nie ma potrzeby, żebyście mi pisali, że śledź nie jest rybą słodkowodną. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to wiem. I wali mnie to. To znaczy pardon: jest mi to obojętne.

Poza tym wspaniałym wyjątkiem opierają się na świeżych lokalnych rybach, więc nie zdziwcie się, jeśli coś jest w menu, ale nie ma akurat w kuchni. Bywa. Menu jest proste, znajdziecie w nim kilka przystawek, kilka zup, kilka ryb smażonych lub z pieca, pieczonych w całości. Niezły jest pasztet z leszcza, ale w sumie co można innego zrobić z leszcza, jak tylko go zmielić? Na pewno na uwagę zasługują mazurskie szproty robione według rodzinnej receptury, czyli gotowane w… herbacie. Brzmi dziwnie, ale jest dobre. Nie czuć w nich herbaty, ale mimo wszystko daje ona pewną głębię. Zjada się je w całości, a kręgosłup lekuchno chrupie pod zębami, by zaraz się rozpuścić. W menu jest też tatar ze śledzia czy kanapka z wędzonym pstrągiem, ale te śledzie w oleju… Te śledzie! Proste, a fenomenalne. O konsystencji masła w temperaturze pokojowej. Możecie je w słoiczkach zabrać na wynos, co bardzo, bardzo rekomenduję.

 

mazury gdzie na ryby

mazury gdzie na ryby

mazury gdzie na ryby

mazury gdzie na ryby

 

Tym razem nie próbowałam zup, ale flaczki z lina czy chilli con carpie brzmią zachęcająco (dla osób bardziej zachowawczych jest też rosół i w sezonie chłodnik). Z ryb smażonych w menu widnieje sandacz, lin, sielawa, okoń i szczupak. U nas wskoczył sandacz razy dwa – bardzo dobrze przygotowany, soczysty i zwarty. Ta ryba ma specyficzną strukturę mięsa i łatwo zrobić z niej smutny wiór. Ale to nie tu. Przepadam też za sielawami, więc oczywiście musiały wjechać. Bardzo, bardzo dobrze przygotowane, delikatne mięso niemal samoistnie odchodzące od ości i kręgosłupa.

 

mazury gdzie na ryby

mazury gdzie na ryby

mazury gdzie na ryby

 

Jeśli chodzi o ryby z pieca, to pamiętajcie, że są pieczone w całości, więc mierzcie siły na zamiary. Ale są tu takie rarytasy jak węgorz, lin czy jesiotr. W przypadku ryb smażonych można wybrać porcję małą, średnią lub dużą, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Na zdjęciach widzicie porcje średnie. Dodatki proste: ziemniaki z pieca, domowe frytki (tu akurat nie pykło, bo ewidentnie zostały wrzucone na nie dość rozgrzany olej, więc zamiast się usmażyć – ugotowały się), są świetne ogórki małosolne. Dla miłośników pierogów – te także tu znajdziecie z nadzieniem – a jakże – z mazurskich ryb.

Rybaczówka jest dla mnie takim miejscem, w którym nie kombinuję. Zawsze biorę albo rybę z patelni, albo, jeśli mam się z kim akurat podzielić, to z pieca. Tak po prostu. Knajpa jest pięknie położona, stoliki rozstawione na trawniku, widok na jezioro. Nic skomplikowanego, zwyczajnie dobre miejsce na ryby. I to jest bardzo uczciwe postawienie sprawy.

Info dla żeglujących: Boczne jest na Szlaku Wielkich Jezior, a Rybaczówka ma swoją keję, więc możecie tu podpłynąć na obiad. Też przyjemna opcja.

Polecam!

Rachunek.

Magda

Info

www fb
ul. Bogaczewo 32c, 11-500 Bogaczewo

Spodobał Ci się wpis? To fajnie 🙂 Będzie mi miło, jeśli go polubisz lub udostępnisz. Dziękuję!

 

 

 

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Dodaj komentarz