Niektóre przepisy mylą leniwe z kopytkami, a to dwie zupełnie różne sprawy. Leniwe podaje się na słodko, zaś kopytka raczej na wytrawnie. Kopytka to takie polskie gnocchi, zaś leniwe to przede wszystkim złociste, roztopione masło, cynamon, zrumieniona bułka tarta i czasem cukier…
…wanilinowy. Tak, wanilinowy, nie waniliowy. Jeśli chcemy, by smakowały jak w dzieciństwie oczywiście. Leniwe bowiem to sposób na obiad z twarogu – jednego z tych kilku produktów, które niegdyś były powszechnie dostępne. Mało kto je dziś robi, a przecież to taka prosta rzecz.
Pro tip: aby zrobić domowy cukier waniliowy wystarczy do słoiczka wsypać drobny cukier i ziarenka z dwóch-trzech lasek wanilii, a następnie wymieszać i szczelnie zakręcić. Po kilku dniach cukier nabierze wyjątkowego aromatu i będzie gotowy do użycia. Można go przechowywać w kuchennej szafce naprawdę długo.
Leniwe – przepis
Składniki
– 500 g tłustego twarogu dobrej jakości – 3 jajka – szklanka mąki (jeśli ciasto będzie zbyt luźne, trzeba dodać jeszcze nieco mąki, ale co do zasady im jej mniej, tym leniwe delikatniejsze) – 1 łyżka masła – pół opakowania cukru wanilinowego lub 2 łyżeczki domowego cukru waniliowego – szczypta soli – cukier – bułka tarta
Dodatki do wersji kapitalistycznej
– prawdziwa wanilia – mielony kardamon – puree z dyni (do ciasta na etapie wyrabiania)
Wykonanie
Żółtka z trzech jajek ucieramy z łyżką masła na pianę. Twaróg przepuszczamy przez praskę lub rozgniatamy praską do ziemniaków tak, aby nie było grudek. Dodajemy szczyptę soli, a następnie mieszamy z żółtkami i cukrem wanilinowym. W osobnej misce ubijamy białka na sztywną pianę i dodajemy do twarogu. Dosypujemy mąkę partiami i delikatnie mieszamy. Najlepiej robić to ręką, bo w ten sposób doskonale wyczujemy strukturę ciasta. Jeśli jest zbyt luźne – dosypujemy jeszcze nieco mąki. Przekładamy ciasto na wysypaną mąka stolnicę, robimy z niego wałeczki, które lekko rozpłaszczamy ręką i tniemy ukośnie na dwucentymetrowe kawałki. Gotujemy partiami we wrzątku do momentu, aż kluseczki wypłyną.
Podajemy posypane cynamonem, cukrem i szczelnie otulone przyrumienioną na maśle bułką tartą.
Ten i więcej podobnych sprawdzonych przepisów na dania, które w dzieciństwie serwowały nam mamy i babcie znajdziecie w moim eBooku. Podobno jest to pierwsza książka kucharska, przy której płacze się ze wzruszenia 🙂
Będzie mi miło, jeśli pomożesz mi dotrzeć do szerszej publiczości i udostępnisz ten tekst. Oni na pewno też zjedliby leniwe, tylko jeszcze o tym nie wiedzą 🙂 Dziękuję!