Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel

dzem bez cukru przepis

Banalnie prosty i zdrowy sposób na słodkie przetwory. Bez grama cukru!

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Cukier twój wróg! Oraz gluten, tłuszcz, powietrze oraz życie. Bo to, jak powszechnie wiadomo, zawsze bez wyjątku kończy się śmiercią. Ale nie o to chodzi. Ja po prostu nie lubię jak jest zbyt słodko. Fajniej jest wydobyć z owoców naturalną słodycz, niż dosypać kilo cukru. Co więcej – jest to banalnie proste.

Proces ten nazywa się janginizacją i choć nazwa może zapowiadać coś, do czego potrzebne będzie nam całe laboratorium, to prawda jest taka, że potrzebujmy dobrych owoców, garnka i… szczypty soli. Przy czym szczypta to naprawdę szczypta – tyle, ile zdołamy złapać między kciuk i palec wskazujący. Takiej ilości soli używamy na kilogram owoców.

Oprócz preferencji smakowych rozumiem też, że są ludzie, którzy z różnych względów chcą lub muszą kontrolować poziom cukru w diecie. Na przykład rodzice małoletnich dzieci, aby te nie chodziły po ścianach. To właśnie jest patent dla Was.

 

Jak zrobić słodki dżem bez cukru?

 

dzem bez cukru przepis

 

1. Kluczowe są owoce

To jest rzecz podstawowa. Należy je wybierać w szczycie sezonu, a przed zakupem próbować. Nas interesują te najsłodsze, najlepsze z najlepszych, dojrzałe w słońcu. Jeśli będziemy mieli dobry produkt wyjściowy, to w tym łatwym procesie wydobędziemy z niego całą naturalną słodycz.

2. Proporcje

Szczypta soli himalajskiej na kilogram owoców. Tylko tyle potrzebujemy.

3. Czas

Na małym ogniu, najlepiej w garnku o grubym dnie, dusimy owoce pokrojone na mniejsze kawałki (jeśli tego wymagają, bo maliny na przykład nie wymagają) od czasu do czasu mieszając i bacząc, by się nie przypaliły. Proces duszenia powinien trwać godzinę lub dłużej. Świetnie napisała o tym u siebie Asia Matyjek, która wypróbowała janginizację na kilku różnych owocach. Do poczytajnia tutaj.

4. Przechowywanie

O pięciu różnych sposobach zabezpieczania słoików przed psuciem pisałam tutaj. Dwie z tych metod nie wymagają pasteryzacji i ostatnia na pewno sprawdzi się w przypadku przetworów owocowych, więc jeśli lubicie sobie ułatwiać życie, to jest to sposób dla Was.

 

I to tyle, takie czary. Uprzedzając pytania – nie, słoiki bez dodatkowego cukru się nie zepsują i będą się dobrze przechowywały dokładnie tak samo, jak przetwory przygotowane tradycyjnie.

Smacznego!

Magda

Uważasz, że to przydatny wpis? To super! Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz go udostępnić 🙂

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Dodaj komentarz