Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel
CZYTASZ

Wiedeń: gastro-przewodnik po miejscach, w których ...

Wiedeń: gastro-przewodnik po miejscach, w których musi stanąć każda turystyczna stopa. W niektórych wystarczy raz

Są miasta, które mają pewien motyw przewodni. I tak w Pradze szukamy raczej miejsc na piwo. A we Wiedniu? We Wiedniu prym wiodą kawiarnie. Zabiorę Was dziś w miejsca, w których warto pojawić się choć raz oraz w takie, w których warto pojawić się raz. I wystarczy. Myślę, że wszystkie z wymienionych trzeba odwiedzić, choć z różnych powodów. Część jest wręcz na żelaznych turystycznych listach.

wiedeń gdzie jeść

 

Meierei am Stadtpark

wiedeń gdzie jeść

Fine diningowa wersja śniadań z widokiem na park. Świetne miejsce, bliźniaczo związane z Steirereck, restauracją uważaną za najlepszą w Austrii, posiadającą dwie gwiazdki Michelin i siedemnastą na liście World’s Best. Znajdziecie tu fenomenalną selekcję serów i win, wspaniałe śniadania, w tym również tatara, którego serdecznie Wam polecam. Wskazana rezerwacja, ale jeśli przyjdziecie bez, to prawdopodobnie znajdzie się dla Was miejsce przy barze. Bardzo warto.

Joseph Brot

wiedeń gdzie jeść

Nowoczesna w podejściu i menu piekarnia. Kupicie tu nie tylko znakomite pieczywo, ale również zjecie cudownie obfite i smaczne śniadania, które popijecie kieliszkiem bąbelków. Lub dwoma, a co tam?! My wylądowaliśmy tu w sobotni poranek i okazało się, że jest to miejsce lubiane wśród wiedeńczyków, niemal wszystkie stoliki były zajęte. Koniecznie zamówcie kanapkę ze sznyclem. Dokładnie tak powinien wyglądać i smakować sznycel, danie numer jeden we Wiedniu.

Cafe Central

wiedeń gdzie jeść

Pięknie, ale tak często ta kawiarnia wymieniana jest w przewodnikach, że niezależnie od pory zawsze stoi do niej kolejka czekająca na wolny stolik. Myślę, że warto w niej postać, aby zobaczyć to wnętrze, kelnerów w liberii, cały ten wiedeński spleen, do którego turyści lgną jak muchy do miodu. Tego typu kawiarni jest we Wiedniu całkiem sporo, zwykle zjecie w nich również dania obiadowe, ale głównym motywem jednak pozostaje kawa i ciastka.

Kawiarnia w Hotelu Sacher

wiedeń gdzie jeść

Jak nazwa wskazuje – tu na tort Sachera. Ale nie tylko i już wyjaśniam dlaczego. Akurat jeśli chodzi o ten wiedeński przysmak, to smakował nam umiarkowanie i szczerze mówiąc nie do końca rozumiem całe zamieszanie wokół tego ciasta. Jest ok, ale bez przesady. Chciałabym natomiast zwrócić Waszą uwagę na strudel jabłkowy z sosem waniliowym. Tu jest wybitny, z dużą ilością jabłek, podlany ciepłym, przyjemnie kalorycznym sosem. Tak, za tę radę mi kiedyś podziękujecie.

 

wiedeń gdzie jeść

wiedeń gdzie jeść

Cafe Demel

I tu jest czas na rozwinięcie historii tortu Sachera. Oto bowiem jego matecznikiem jest rzeczywiście Hotel Sacher, a receptura jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic Wiednia. Autorem jest Franz Sacher, który upiekł to w sumie niezbyt skomplikowane ciasto w roku 1832. I wszystko właściwie zostało w rodzinie, bo w kolejnych latach jego syn, Eduard, terminował u Demela, gdzie przyniósł ze sobą recepturę na tort. Później było wiele prawnych zawirowań i ostatecznie „tort Sachera” oryginalny i jedyny można znaleźć w Hotelu Sacher, a prawda jest taka, że ciasto jest na tyle proste do otworzenia, że funkcjonuje pod tą nazwą w praktycznie każdej wiedeńskiej kawiarni i spokojnie można poszukać swojego ideału. A przepisów jest w internecie po kokardkę.

Cafe Hawelka

Choć to bardzo popularne wśród turystów miejsce, to zachęcam Was, byście tu zajrzeli. Bo jakby czas się tu zatrzymał. Stoliki są niewielkie, ścisk niemożebny, wnętrze raczej ciemne, a drzwi obdrapane. Kelnerzy profesjonalnie wykonują swój taniec między stolikami roznosząc kawę i ciastka, a klimat jest jedyny i niepodrabialny.

Trześniewski

wiedeń gdzie jeść

Ach, tu trzeba! U Trześniewskiego je się sznytki. Kanapki po prostu. Albo kanapeczki. Mniej więcej trzy-cztery to dobra ilość na pełnoprawny posiłek dla jednej osoby. Kanapeczki zjecie ze wszelkiego rodzaju pastami, a sam Trześniewski przeszło sto lat temu przyjechał do Wiednia z Krakowa i natychmiast podbił miejscowe podniebienia swoimi łatwymi w jedzeniu, niewielkimi kanapkami. Ich cechą charakterystyczną jest to, że posmarowane są wszelkiej maści pastami, nie tylko jajecznymi. Tak więc zjecie tu i coś rybnego, i nabiałowego, i właściwie co dusza zapragnie. Kolejka idzie szybko, wybór jest duży, a jedzenie na stojąco przy którymś z wysokich stolików ma mnóstwo uroku.

Figlmuller

wiedeń gdzie jeść

Jeśli będziecie szukali sznycla po wiedeńsku, wyszukiwarka poda Wam ten adres jako pierwszy i najważniejszy. Nie zgadzam się z tym optymizmem, wręcz uważam, że jest na wyrost, ale raz trzeba. Dla klimatu, dla tych cieniutkich, gargantuicznych kotletów rozklepanych do takich rozmiarów, że nie widać spod nich talerza. Standardowo podawane są z kawałkiem cytryny i standardowo czeka tu na stolik kolejka. Figlmuller ma kilka adresów i w każdym warto wcześniej zrobić rezerwację. W teorii bez rezerwacji praktycznie niemożliwym jest dostanie stolika, ale w praktyce kiedy naszej kolejce to właśnie oznajmił kelner i wszyscy odwrócili się zrezygnowani, my po chwili wróciliśmy (kolejki już nie było, bo się rozeszła) i po kolejnych dwóch minutach oczekiwania jednak mieliśmy stolik. To jest to miejsce, które warto odwiedzić, żeby nie było, że człowiek nie wie o czym mówi. Ale tylko raz.

Naschmarkt

wiedeń gdzie jeść

wiedeń gdzie jeść

Świetny całoroczny targ, na którym dostaniecie wszelkiej maści produkty nie tylko miejscowe, ale również importowane z zamorskich krain. Wszystko w wielkiej obfitości i generalnie dość wysokiej jakości (a za tym zawsze idzie odpowiednio wysoka cena). Ale! Oprócz tego, że to fajne miejsce jest tu też szereg różnego rodzaju restauracji. I tu bardzo warto wymienić…

Neni

wiedeń gdzie jeść

Znakomite miejsce, znakomita kuchnia, w menu bliski wschód. Absolutnie warto poczekać w kolejce na stolik. Fajna selekcja win i przepyszny hummus. Luźna atmosfera i takaż obsługa. Na pewno odnajdą się tu i wegetarianie i mięsożercy. Dania są szalenie smaczne, pomysłowe, ale ewidentnie zakorzenione w kuchniach arabskich i kuchni żydowskiej. Delicje, mówię Wam!

Brasserie Palmenhaus

wiedeń gdzie jeść

Miejsce warte odwiedzenia choćby dla samej lokalizacji. W wysokiej, przeszklonej palmiarni, gdzie przez okna wchodzi do wnętrza zieleń. Jeśli oglądaliście stories z Wiednia, to widzieliście jak bezwzględnie pięknie tu jest. A jak nie oglądaliście, to jest na moim instagramie w zapisanych. Konieczna rezerwacja, a później wizyta w motylarni, położonej w tym samym budynku.

wiedeń gdzie jeść

wiedeń gdzie jeść

wiedeń gdzie jeść

 

No dobrze, tak wygląda lista miejsc, które należy bezwzględnie odwiedzić, choćby tylko raz. Myślę, że pewne klasyki warto znać, aby później dalej eksplorować miasto i sprawdzać co jeszcze ma do zaoferowania.

Nie podaję Wam adresów, bo wystarczy, że wpiszecie nazwy tych miejsc w nawigację w telefonie i zostaniecie poprowadzeni jak po sznurku. Jeśli zatrzymacie się w ścisłym centrum Wiednia, to wszystkie są bez problemu osiągalne spacerem.

Miłej zabawy, moi kochani Turyści!

Magda

Uważasz, że to przydatny post? To fajnie 🙂 Będzie mi miło, jeśli zechcesz go udostępnić. Dziękuję!