Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel

test majonezow krytyka kulinarna

Wielki Test Majonezów – czy król jest tylko jeden?

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Rozwiążmy raz na zawsze jeden z najbardziej palących problemów w tym kraju nad Wisłą: który majonez wybrać? Mało tematów tak grzeje, jak majonez. Każdy ma na ten temat swoje zdanie i nie zawaha się go wyrazić. Ja też.

Zacznijmy od podstaw: z czego składa się majonez? Majonez składa się z oleju roślinnego, żółtek, musztardy, octu lub soku z cytryny, soli i ewentualnie pieprzu. Warto o tym pamiętać, bo smak to jedno, ale skład jest równie ważny.

Od razu mówię, że nie brałam pod uwagę majonezów wegańskich i smakowych z powodu: patrz akapit wyżej. Jeśli w obrębie jednej marki jest kilka majonezów, to wybierałam zawsze ten flagowy, wyjątkiem jest Roleski, bo nie wiem który z tych dwóch jest flagowym majonezem. Wybrałam majonezy ogólnodostępne, plus kilka regionalnych, które najczęściej przewijały się w Waszych rekomendacjach (jedynie Pegaz do mnie nie dotarł, choć go zamówiłam). Wiecie, że bardzo lubię Kielecki, ale jestem otwarta na inne opcje i podchodzę do tego testu z wielką ciekawością. Być może dzięki niemu odkryję nowego ulubieńca?

Każdy majonez oceniam przez pryzmat składu (ocena obiektywna) oraz konsystencji i smaku (tu, niestety, ocena całkowicie subiektywna). Przed skosztowaniem nie czytałam składu, żeby się nie sugerować. W obu kategoriach maksymalna punktacja to 5, a minimalna 1. Czyli maksymalna ilość punktów to 10. Tekst ułożyłam od majonezu, który uzyskał najniższą ocenę aż do tego, który okazał się być najlepszy. Mam nadzieję, że to napięcie Was nie zabije.

Zapraszam do zabawy. Następny etap to oczyszczanie wątroby dietą sokową. Czy coś w tym stylu.

 

Majonez Mosso Napoleoński – 4/10

test majonezow krytyka kulinarna

 

Skład: olej rzepakowy, woda, żółtko jaja kurzego, cukier, sól, musztarda (gorczyca, cukier, sól, ocet spirytusowy, przyprawy, barwnik – kurkumina), przyprawy, regulator kwasowości – kwas cytrynowy, stabilizator – guma ksantanowa, substancja zagęszczająca: skrobia modyfikowana, przeciwutleniacz: E 385.

2/5

Moja ocena: bardzo wyraźny, ale w nieprzyjemny sposób, pozostawia posmak goryczki. Dość gęsty.

2/5

 

Majonez Hellmann’s Original – 4/10

test majonezow krytyka kulinarna

 

Skład: olej rzepakowy (76%), woda, ocet, cukier, żółtko jaja kurzego (3%)*, musztarda (woda, gorczyca, ocet, sól, przyprawy, aromaty), sól, aromat, barwnik (karoteny), przeciwutleniacz (sól wapniowo-disodowa EDTA), *Jaja z chowu ściółkowego

2/5

Moja ocena: gęsty, dominujący smak to smak kwaśny.

2/5

 

Kania Majonez Klasyczny – 5/10

test majonezow krytyka kulinarna

 

Skład: olej rzepakowy, żółtko jaja kurzego z chowu z wolnego wybiegu (6%), ocet, musztarda (woda, gorczyca, ocet, sól, cukier, przyprawy, aromat), cukier, sól, przeciwutleniacz – sól wapienno-disodowa EDTA, regulator kwasowości (kwas cytrynowy).

3/5

Moja ocena: jednoznacznie kwaśny, niezbyt gęsty. Absolutnie nic ciekawego.

2/5

 

Majonez Roleski Delikatesowy z Charakterem – 6/10

test majonezow krytyka kulinarna

 

Skład: olej rzepakowy (38 %), woda, musztarda (13 %) (woda, ocet spirytusowy, gorczyca, cukier, sól, przyprawy, ekstrakt kurkumy, naturalny aromat), cukier, skrobia modyfikowana, ocet winny biały, żółtko jaja kurzego (3,5 %), sól, stabilizator: guma guar, aromat, przeciwutleniacz: sól wapniowo-disodowa EDTA.

2/5

Moja ocena: bardzo wyraźnie wyczuwalny smak musztardy, niezbyt gęsty. Może się dobrze sprawdzić do sałatek, jeśli nie przeszkadza Wam skład.

4/5

 

Majonez Roleski Premium – 6/10

test majonezow krytyka kulinarna

 

Skład: olej rzepakowy (75%), woda, żółtko jaja kurzego (6,5%), miód wielokwiatowy (4%), musztarda (woda, ocet spirytusowy, gorczyca, cukier, sól, przyprawy), ocet winny biały, sól himalajska, koncentrat soku z cytryny, aromat naturalny, aromaty, przeciwutleniacz: sól wapniowo-disodowa EDTA

3/5

Moja ocena: dominuje smak kwaśny, średnia gęstość. Średniak.

3/5

 

Vitaquell Mayonnaise – 6/10

test majonezow krytyka kulinarna

 

Skład: olej słonecznikowy (79%)*, woda, żółtko (7%)*, gorczyca*, ocet brandy*, sól morska, sok cytrynowy*, kurkuma*, surowy cukier trzcinowy*, sól morska, olej cytrynowy*.

* składniki pochodzące z upraw ekologicznych, objęte certyfikatem kontroli DE-013.

5/5

Moja opinia: jedyny powód, dla którego ma tyle punktów, to czysty skład. W smaku jest paskudny. Jeśli macie jakieś przełożenie na linii smak-wyobraźnia, to ten majonez smakuje jak piwnica w bardzo starym domu. Albo mysia nora. Nie próbowałam ani piwnicy ani mysiej nory, ale tak mniej więcej sobie to wyobrażam. Do tego jest kwaśny i niezbyt gęsty.

1/5

 

Białuty Majonez 100% – 7/10

test majonezow krytyka kulinarna

 

Skład: olej rzepakowy, musztarda (ocet, woda, cukier, gorczyca, sól, kwas cytrynowy, przyprawy), woda i jaja (świeże).

5/5

Moja ocena: brawo za skład, ale smak mi zupełnie nie podszedł. Uważam, że jest zbyt kwaśny i nic poza tym. Niezbyt gęsty.

2/5

 

Home Food Majonez – 7/10

test majonezow krytyka kulinarna

 

Składniki: olej rzepakowy (79%), woda, żółtko jaja kurzego z chowu z wolnego wybiegu (6%), cukier, ocet spirytusowy, musztarda (woda, gorczyca biała, ocet spirytusowy, sól), cukier, sól, regulator kwasowości – kwas cytrynowy, przeciwutleniacz E385.

4/5

Moja ocena: jest dość łagodny, ale smak jest zrównoważony. Mimo, że nie jest szczególnie wyraźny, jest dość smaczny. Raczej nie do sałatek.

3/5

 

Motyl Majonez Napoleoński – 7/10

test majonezow krytyka kulinarna

 

Skład: olej rzepakowy, woda, żółtko jaj kurzych w proszku (6%), cukier, musztarda (woda. ocet spirytusowy. gorczyca biała, sól), sól, ocet spirytusowy, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, kwas winowy, sól wapniowo-disodowa edta.

3/5

Moja ocena: łatwo wyczuwalny smak zarówno słony, kwaśny jak i słodki. Dobrze zbalansowany. Całkiem smaczny.

4/5

 

Ocetix Majonez Pomorski Stołowy – 7/10

test majonezow krytyka kulinarna

 

Skład: olej roślinny rzepakowy, woda, żółtko JAJ (3,9%), ocet spirytusowy, musztarda (woda, ocet spirytusowy, gorczyca, cukier, sól), cukier, sól, skrobia modyfikowana, substancje zagęszczające: guma guar, guma ksantanowa, przeciwutleniacz: sól wapniowo-disodowa EDTA, barwnik: karoteny.

2/5

Moja ocena: bardzo smaczny, bardzo wyraźny, świetnie zbalansowany smak i przy tym dość gęsty. Gdyby nie skład, byłaby czołówka.

5/5

 

Majonez Poloniak Jajeczny BIO – 7/10

test majonezow krytyka kulinarna

 

Skład: olej rzepakowy*, jaja kurze*, musztarda*, ocet jabłkowy*, pieprz*, sól (*certyfikowany składnik ekologiczny)

5/5

Moja ocena: duży plus za skład, ale smak raczej z tych pomijalnych, bo tu prawie nie ma smaku. Do tego jest dość rzadki.

2/5

 

Pudliszki Majonez Gęsty i Kremowy – 7/10

test majonezow krytyka kulinarna

 

Skład: olej rzepakowy 78%, żółtko jaja* 6,6%, woda, ocet spirytusowy, cukier, sól, gorczyca, przeciwutleniacz (sól wapniowo-disodowa EDTA), kurkuma, *Jaja z chowu na wolnym wybiegu

4/5

Moja ocena: łagodny, ale nie pozbawiony smaku. Dość lekki. Raczej na kanapki, niż do sałatek.

3/5

 

Wielkopolski Majonez – 7/10

test majonezow krytyka kulinarna

 

Skład: olej rzepakowy (70 %), woda, żółtko jaja (5,5 %), ocet spirytusowy, cukier, skrobia modyfikowana, gorczyca, sól, przeciwutleniacz: E385, barwnik: ekstrakt z papryki, regulator kwasowości: kwas cytrynowy.

2/5

Moja opinia: pod względem smaku to jest mój faworyt w tym zestawieniu. Jest przepyszny – intensywny, dobrze zbalansowany smak, to może dziwne, co teraz przeczytacie, ale jest wręcz serowy. Mega dobry. Szkoda, że nie idzie za tym równie perfekcyjny skład.

5/5

 

Majonez Kętrzyński – 8/10

test majonezow krytyka kulinarna

 

Skład: olej roślinny rzepakowy 65%, woda, musztarda (ocet spirytusowy. mączka z gorczycy, sól, ekstrakt przypraw), żółtka jaj 6%, cukier, guma guar (E 412), guma ksantanowa (E 415).

3/5

Moja opinia: wyraźny, ale zbalansowany smak. Dość kwaśny, jednak nie jest to smak, który dominuje i zabija. Kętrzyński jest charakterny i naprawdę smaczny.

5/5

 

Winiary Majonez Dekoracyjny – 8/10

test majonezow krytyka kulinarna

 

Skład: olej rzepakowy, żółtko jaja 6,0%, ocet, musztarda (woda, gorczyca, ocet, sól, cukier, przyprawy, aromat), cukier, sól, przyprawy, przeciwutleniacz (e385), regulator kwasowości (kwas cytrynowy).

4/5

Moja opinia: niestety, ale na tle innych jest całkiem smaczny. Trochę zbyt kwaśny, ale ogólna ocena jest pozytywna. Nie pytajcie dlaczego znalazł się w tym zestawieniu, bo to oczywiste: ponieważ jest ogólnodostępny i jest jednym z najpopularniejszych majonezów w Polsce.

4/5

 

Eko Wital Majonez Ekologiczny – 9/10

test majonezow krytyka kulinarna

 

Skład: olej rzepakowy, woda, ocet spirytusowy, żółtko w proszku, cukier, sól morska, sok cytrynowy, stabilizator: guma ksantanowa, naturalny aromat (zawiera gorczycę).

4/5

Moja opinia: wyraźny, konkretny smak, dobrze zbalansowany, dość gęsty. Bardzo dobry.

5/5

 

Majonez Kielecki – 9/10

test majonezow krytyka kulinarna

 

Skład: olej rzepakowy rafinowany, musztarda (woda, ocet, gorczyca, cukier, sól, przyprawy), woda, żółtka jaj kurzych (7,0%).

5/5

Moja opinia: mój ulubieniec od wielu, wielu lat, a nie zajął pierwszego miejsca. Szok. Konkretny, charakterny, dobrze zbalansowany smak. Na tle pozostałych nadal bardzo wysoko, ale Wielkopolski, Kętrzyński czy Ocetix smakują ciut lepiej. Sorry not sorry.

4/5

 

Vitapol Majonez Domowy – 10/10

test majonezow krytyka kulinarna

 

Skład: olej rzepakowy, musztarda (ocet spirytusowy, woda, cukier, gorczyca, sól, kwas cytrynowy, przyprawy), woda, jaja kurze, regulator kwasowości – kwas cytrynowy, ocet spirytusowy

5/5

Moja opinia: jest i KRÓL. Mały, niepozorny słoiczek. Bardzo smaczny, gęsty, wyraźny. Znakomity smak plus czysty skład daje równo dychę. Jest to jedyny majonez w tym zestawieniu, który zdobył wszystkie możliwe punkty.

5/5

 

A ja teraz płynnie przechodzę na dietę płynną: woda i na zagrychę trochę kurzu.

Magda

 

Spodobał ci się wpis? To fajnie 🙂 Ja i moja wątroba będziemy Ci wdzięczne, jeśli go udostępnisz!

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Dodaj komentarz