Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel
CZYTASZ

Pizzarium – tam gdzie jadają rzymianie

Pizzarium – tam gdzie jadają rzymianie

Lubię pizzę, nawet bardzo. Ale jestem też wymagającą małpą i byle placek nie zaspokaja moich oczekiwań. Mam swoje upodobania: ciasto musi być cienkie, dodatków w sam raz, do tego muszą być pierwszorzędnej jakości. Pizzarium trochę zmieniło mój punkt widzenia jeśli chodzi o grubość ciasta i kombinacje smakowe. Oto neopizza w znakomitym wydaniu.

IMG_0452U Gabriele Bonci zjemy typowo rzymską pizzę na kawałki. Przez typowo rzymską rozumiem nieco grubszą. I choć za taką nie przepadam, tu doprowadzono ją do perfekcji. Przede wszystkim jest chrupiąca z wierzchu i mięsista w środku, z dużymi bąblami powietrza. Taka trochę ciabatta. No i dodatki: fantastyczne kombinacje z kwiatów jadalnych, kandyzowanej pomarańczy, szpinaku, całej litanii najróżniejszych warzyw, szeregu wariantów mięsnych i czego tylko chcecie. Na bogato i z przytupem.

IMG_0460Sam lokal jest maleńki, wewnątrz ma krótką ladę, przy której na stojąco pożywią się trzy osoby, na zewnątrz jedna ławka. I koniec. A kolejka nie znika, wciąż przychodzą ludzie, którzy albo biorą kawałek na wynos, albo kupują większe porcje sprzedawane na kilogramy i tym sposobem załatwiają obiad dla całej rodziny. Wolnego miejsca na ławce właściwie nie sposób dorwać.

Pizzarium Rzym1Pizzarium znajduje się jakiś kwadrans spacerkiem od Watykanu, tyle że w kierunku zupełnie nieturystycznym, więc ciężko spotkać tu Japończyka z aparatem przyklejonym do oka. Większość klientów to rzymianie. No i my – gastrowłóczędzy; choć sława tego miejsca zatacza coraz szersze kręgi. Trochę gaworzymy z obsługą, są przemili. A później już tylko jemy. Jeszcze kawałek tej, i tej, i tamtej, och i jeszcze ta o po lewej wygląda tak zachęcająco. Po półgodzinie wytaczamy się nieprzytomni z przejedzenia i postanawiamy przejść pięć dodatkowych kilometrów.

Pizzarium RzymDla tej pizzy warto zboczyć z udeptanych turystycznych ścieżek, bo to prawdziwy rock and roll. Jest inna, kolorowa, charakteryzjuąca się odważnymi połączeniami smakowymi i niesztampowymi dodatkami. Nie sądziłam, że kiedykolwiek napiszę to o grubym cieście, ale to jest doskonałe.
Bardzo polecam.

pigs5

Magda

Info

Via della Meloria, 43, 00136 Roma, Włochy