Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel

Za hajs z opóźnionego lotu baluj

Sam z siebie raczej żaden przewoźnik Wam tego nie powie. Bo po co? To Wy musicie wiedzieć, że w wielu przypadkach odwołanego lub opóźnionego lotu należy Wam się rekompensata. I to już, do rąsi, jeszcze na lotnisku. A gdyby nie, to powstało już całkiem sporo firm, które za niewielki procent załatwią to za Was.

Podstawa prawna to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego nr. 261/2004, a jak powszechnie wiadomo nieznajomość prawa szkodzi. Najbardziej temu, który go nie zna.

Zasady gry są proste:

1. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy opóźnienie lotu jest niezależne od linii (np. warunki pogodowe czy strajk na lotnisku docelowym).
2. Możemy dochodzić swoich praw, jeśli opóźnienie jest dłuższe, niż 3 godziny.
3. Wysokość odszkodowania wynosi od 250 do 600 euro.
4. Jego dokładna wysokość zależy od dystansu. Szczegóły na poniższej infografice:

 

 

Oczywiście linie lotnicze mogą kwestionować zasadność roszczenia, ale ogólna zasada jest taka, że jeśli nie potrafią udowodnić, że opóźnienie nastąpiło nie z ich winy, to płacą i koniec. Dodatkowo odszkodowanie w takiej samej wysokości należy się za: odwołany lot, overbooking (jeśli to Was wylosowano do opuszczenia pokładu), wynikającą z opóźnienia utratę kolejnego lotu, jeśli mieliście mieć przesiadkę. Nam się to zdarzyło np. w Zurychu, gdzie mieliśmy przesiąść się do samolotu lecącego do Salonik.

Kiedy przepisy mają zastosowanie?

 • lot w obrębie UE obsługiwany przez linie z UE lub spoza UE
 • lot z kraju spoza UE do kraju w UE obsługiwany przez linie z UE
 • lot z UE poza jej granice obsługiwany przez linie z UE lub spoza UE

 

[UE oznacza 28 krajów UE, w tym: Gwadelupę, Gujanę Francuską, Martynikę, Reunion, Majottę, Saint-Martin, Azory, Maderę i Wyspy Kanaryjskie oraz Islandię, Norwegię i Szwajcarię]

Rozporządzenie NIE obejmuje:

 • lotów spoza UE do UE obsługiwanych przez linie spoza UE
 • sytuacji, w której już otrzymałeś świadczenie od linii obsługującej lot na podstawie przepisów danego kraju spoza UE

 

Prawidła te dotyczą także tanich linii, a.k.a podniebnych PKS-ów. Tak, nawet w sytuacjach, jeśli kupiliście na super promocji lot za złotówkę.

Co nam przysługuje w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu?

W przypadku, gdy lot jest opóźniony 2 godziny przy trasie do 1500 km, 3 godziny w przypadku lotu dłuższego niż 1500 km oraz o 4 godziny, gdy lot jest na dystansie dłuższym, niż 3500 km:

 • posiłki oraz napoje
 • bezpłatne dwie rozmowy telefoniczne lub możliwość wysłania dwóch e-maili

 

Jeśli lot opóźniony jest o dzień (nie dobę) i ta przerwa wypada w nocy przewoźnik ma obowiązek zapewnić nam:

 • zakwaterowanie i przejazd między hotelem, a lotniskiem

 

Gdy lot jest opóźniony o 5 godzin lub więcej możemy wybrać między następującymi opcjami:

 • zwrot kosztów za bilet
 • lot na tej samej trasie w najwcześniejszym możliwym terminie
 • lot do innego miejsca docelowego na podobnych warunkach w najwcześniejszym możliwym terminie (tu jest life hack, który dotyczy przede wszystkim tanich linii – jeśli odwołają Wam lot, powiedzmy do Londynu, a Wy stwierdzicie, że jednak od mgły wolicie słońce na Majorce, to taki lot możecie wybrać nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów jako zamiennik tego do Londynu)

 

Wyjątkiem w przypadku roszczeń wynikających z opóźnionego lub odwołanego lotu jest sytuacja, w której przewoźnik zaproponuje nam lot alternatywny, którego czas przylotu nie przekracza 2/3/4 godzin opóźnienia, w zależności od dystansu. W takiej sytuacji linia lotnicza może pomniejszyć odszkodowanie o 50%. I prawdopodobnie o zrobi.

Warto wiedzieć też, że jeśli lot jest opóźniony o 2 godziny lub więcej, przewoźnik ma obowiązek przedstawić nam warunki reklamacji i listę praw, które nam przysługują. Czego zwykle nie robi, szczególnie jeśli sprawa dotyczy tanich linii. Ale Wy już wiecie, że powinien. Często latamy w parach i gwarantuję Wam – dwa razy po 600 euro natychmiast poprawia humor.

Mam nadzieję, że pomogłam.

Magda

Uważasz, że te informacje są ważne? To podaj dalej!