Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel
CZYTASZ

Odczarować Mazowsze – 6 magicznych miejsc do...

Odczarować Mazowsze – 6 magicznych miejsc do 100 kilometrów od Warszawy

Zrobiłam to zestawienie dla Was, oczywiście, ale dla nas trochę też. Uparłam się, że odczaruję płaskie jak deska i pozornie mało interesujące Mazowsze. Na weekendy wskakujemy w samolot i uciekamy w świat. Albo wskakujemy w samochód i uciekamy na Mazury, w góry czy nad morze. Warszawa jako baza wypadowa (czy może lepiej – ucieczkowa) jest doskonała. Tylko po co jechać tak daleko?

Przyznam, że szukałam tych miejsc też po to, aby zmienić w swojej głowie obraz Mazowsza. Płaskiego i mało ekscytującego Mazowsza. Warszawa ma specyficzną energię i nie do końca umiem w tym mieście wypoczywać. Z miejsca wchodzę na wysokie obroty i myślę głównie o pracy, kolejnych zadaniach i wiecznie za długiej liście rzeczy do zrobienia. A gdyby tak uciec, ale tylko trochę? Kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów, by odnaleźć ten sam spokój i tę samą ciszę, co gdzieś na Suwalszczyźnie? Nie wiem, jak Wy, ale ja podnoszę rękawicę.

1. Zamek Pułtusk

dom_polonii_pultusk

Dom Polonii zachowałam we wdzięcznej pamięci z dwóch powodów: noclegu w pałacowej komnacie i genialnej babki ziemniaczanej. Babki co prawda nie weryfikowałam w ostatnim czasie, ale kiedyś była wybitna. Poza tym, jak wiemy z pewnej szanty, pod Pułtuskiem Narew płynie od północy. Sporo tu atrakcji dla małych i dużych: muzea, wycieczki, rowery, kajaki, konie. Dla każdego coś dobrego.

2. Zagroda Ojrzanów

zagroda_ojrzanow

Z Jerozolimskich całe 30 minut samochodem. 30 minut do ciszy i świętego spokoju. Wiem, że do ich domku na wodzie ustawiają się kolejki. I nie ma w tym nic dziwnego, skoro możesz walnąć się w hamaku, otworzyć wino albo książkę (w wersji de lux jedno i drugie) i po prostu być. Redakcja poleca tego Allegrowicza.

3. Jaworowy Dwór

jaworowy_dwor2

Niewiele jest takich miejsc z zewnętrznym basenem, więc to doskonała opcja dla rodzin z dzieciakami, które z wody wychodzą dopiero, kiedy mają sine usta (z tego miejsca chciałabym pozdrowić swoich rodziców!). Jest tu kameralnie, bo dysponują zaledwie kilkunastoma pokojami, a rozległy park zapewnia ciszę i ładowanie baterii w trybie przyspieszonym.

4. Zamek w Oporowie

SONY DSC

Ok, tu trochę naciągnęłam rzeczywistość, bo z Warszawy do Oporowa jest jakieś 120 km. Ale miałam dobry powód. Zamek w Oporowie to muzeum i prawdziwa ciekawostka. Są tu zaledwie dwa pokoje do wynajęcia, oba w Domku Neogotyckim. To nie jest duży hotel, prawdopodobnie będziecie tu sami, zwłaszcza jeśli zdecydujecie się na wypad ze znajomymi i wynajmiecie oba pokoje, a tym samym cały Domek.

5. Kozia Farma

kozia_farma

Rzut beretem od Warszawy, trochę leśne SPA, trochę ciekawostka przyrodnicza, bo prześpicie się tu w jurcie mongolskiej. Nawet zimą! Dla dzieciaków fajną opcją będzie obcowanie z rozkosznymi kozami, podczas gdy rodzice będą korzystać z dobrodziejstw Ruskiej Bani. Do tego pieką tu chleby, robią swoje sery i chaczapuri.

6. Pałac Żelechów

palac_zelechow

Marian, tu jest jakby luksusowo! Małżonkę wyślecie do SPA, a sami oddacie się urokom degustowania warzonego na miejscu piwa. Masaże, basen, sauny i… SPA dla dzieci. I teraz tak – małżonka na masażu, córka na paznokciach, syn w basenie, a tatuś sprawdza, czy piwo aby nie mdłe. Brzmi jak plan, prawda?

Magda

Spodobał Ci się tekst? Podziel się ze znajomymi!