Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel
CZYTASZ

Umam – cukiernia doskonała

Umam – cukiernia doskonała

Jeśli chodzi o słodycze, to pragnę ich umiarkowanie, więc muszą być naprawdę wybitne, żebym popadła w zachwyt. Umam zafundował mi wiele zachwytów jeden po drugim. Jeśli więc mówimy o nowoczesnym cukiernictwie, to mówmy ich językiem: piękną formą i doskonałym smakiem. W Warszawie tylko dwa miejsca mogą się równać z tym niebywale wysokim poziomem: Czekolada Cafe i Odette.

Miałam ich na swojej krótkiej liście od dawna i wreszcie udało nam się dotrzeć w ostatni weekend. Na szczęście nie byłam sama, więc spróbowaliśmy wielu różnych ciastek. Tym razem była ze mną Edyta z bloga Madame Edith i jej mąż. Edyta uratowała mnie także swoim aparatem i wszystkie piękne zdjęcia w tym poście są jej autorstwa. Bo ja wzięłam wszystko, nawet dodatkową baterię. Tylko karta pamięci została gdzieś na biurku.

Umam jest kompletnie pozbawione nadęcia, nie sypie perełkami trudnych nazw i domniemanym luksusem. Umam robi przepiękne ciastka, które smakują, jak niebo. I ma wyjątkowo miłą obsługę. I ma też Dawida Makurata, świetnego cukiernika, którego desery możecie znać z Salto, pracującego ramię w ramię z Krzysztofem Ilnickim. Jest tu też tłum klientów, co w ogóle mnie nie dziwi. Część zamawia na miejscu, ale masa wychodzi z mniejszymi i większymi pudełkami, pełnymi ciastek i tortów. Mają jak w ulu! To naprawdę dobra rekomendacja. Nic, tylko jeść!

20

22

21

Wybieramy kierując się trochę różnorodnością smaków, a trochę wyglądem. Najbardziej klasyczna jest przyjemnie chrupiąca z wierzchu i mokra w środku, wypełniona ciężkim kremem beza z owocami. Dalej było kilka małych olśnień. Cudowna, wypełniona rabarbarem Rabarbarotka – kwaskowa i słodka jednocześnie, o fenomenalnie zbalansowanym smaku i chrupiącym, maślanym spodzie. Piękna sprawa.

8

10

Przebojem jest też Mango-marakuja – lekkie, orzeźwiające smaki podane na delikatnym, ale chrupiącym spodzie. Próżno szukać tu niedoróbek czy siermiężności. To jest naprawdę wysoka klasa nie tylko w wykonaniu, ale przede wszystkim w zręcznym łączeniu smaków, co ładnie wychodzi przy ciastku z porzeczką i matchą. Matcha może być trudnym tematem, bo ma specyficzny smak, który lubi dominować nad innymi. Trzeba ją lubić. Tu kwaskowe porzeczki są pięknym kontrapunktem i sprawiają, że bez grama nudy można to ciacho spałaszować do ostatniego okruszka.

6

1

2

Warto zauważyć, że idealnie kremowe, lekkie struktury kremów i musów we wszystkich ciastkach ujmują jednakowo. Swego czasu spotkałam się z „nowoczesnym cukiernictwem” na oko ładnym, ale wewnątrz ordynarnym. Z przebitymi, grudkowatymi kremami i niezbyt lotnymi połączeniami smaków. A w Umam jest perfekcyjnie pod każdym względem.

Tarta marakuja jest z kolei bardzo delikatna, ma dwa poziomy gęstości kremu, subtelny, rozpływający się w ustach spód i maliny, które nie tylko sprawiają, że jest bardziej kolorowa i ładnie wygląda, ale mają też swoje bardzo konkretne uzasadnienie, jeśli chodzi o smak. Bo to one sprawiają, że już niczego na podniebieniu nie brakuje.

9

Mam nieodparte wrażenie, że w kategorii nowoczesnego cukiernictwa, obok dwóch wyżej wymienionych, Umam to ścisła polska czołówka. Wiem, jak robi się takie ciastka. Technika jest oczywiście ważna, ale jeśli ktoś jest pozbawiony smaku, to nigdy nie będzie w stanie dobić do takiego poziomu. Bo to już jest prawdziwa sztuka łączenia smaków w taki sposób, by tworzyły znakomitą, kompletną całość, dzieło skończone. By pobudzały ciekawość i chęć sprawdzenia, co kryje się w kolejnym ciastku. I kolejnym. Ja wyszłam stąd zachwycona tym, co w jedzeniu najważniejsze – SMAKIEM.

7

19

17

3

18

5

 

Rachunek

pigs5

Magda

Info

www fb
ul. Hemara 2, Gdańsk