Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel
CZYTASZ

Kiedy odesłać danie do kuchni i jak nie wyjść na p...

Kiedy odesłać danie do kuchni i jak nie wyjść na palanta? 10 dobrych rad

Kto ze stałych bywalców restauracji nigdy nie odesłał dania do kuchni – niech pierwszy rzuci kamieniem. To się zdarza. Mnie zdarzyło się nawet pod jasnym nieboskłonem gwiazdek. I nigdy nie mam z tym problemu. Kucharz może nie jest zadowolony, ale to po mojej stronie jest takie rozegranie tej sytuacji, aby nikomu nie zniszczyć dzieciństwa. Da się, gwarantuję.

Tak na oko ze sto razy już pisałam, że restauracja to żywy organizm. Jasne, że oczekujemy dobrego poziomu, smacznego, świeżego jedzenia i przyjemnej obsługi. Ale zawsze coś może pójść nie tak – kucharz ma zły dzień, zawiódł dostawca, nagle wszystkie kelnerki dostały comiesięcznego focha. Bądźmy więc dla siebie ludźmi i bierzmy pod uwagę, że knajpa to nie fabryka uszczelek.

1. Jeśli zeżarłeś 90% porcji i nagle ci się przypomniało, że jednak ci nie smakuje, to jesteś klasycznym bucem. Albo naciągaczem, nazywaj to jak chcesz. Czy smakuje wiadomo po pierwszych kilku kęsach.

2. Naucz się mówić o jedzeniu z sensem. Określ dlaczego potrawa ci nie odpowiada. „Nie moje smaki” to tekst, który sprawi, że nie zostaniesz potraktowany jak partner do rozmowy. Bo co to właściwie znaczy? I skąd ktokolwiek ma wiedzieć jakie są twoje smaki? To naprawdę nie jest rocket science. Jedzenie może być zbyt słone, zbyt słodkie, gorzkie, kwaśne, za twarde, zbyt miękkie – dopisz do listy co uważasz, ale na litość – wyartykułuj to.

3. Kompetencja. Jeśli zamawiasz pomidory z di bufalą, a później odsyłasz je do kuchni, bo jesteś weganinem i nie wiedziałeś, że di bufala to ser… To zgadnij czyja to wina, że nie wiedziałeś? No, czyja?

4. Przyłóż odpowiednią miarę. Po prostu weź pod uwagę profil miejsca, w którym jesz i nie spodziewaj się fine diningu w przydrożnym barze „zestaw-obiadowy-15,90”. I w drugą stronę – nie narzekaj, że w wykwintnej restauracji z kuchnią francuską nie mają w menu schabowego z mizerią. Logiki trochę!

5. Zanim komuś pociśniesz – pomyśl. Ten punkt omówimy na przykładzie. Pan zamawia szaszłyk z rusztu, a więc przygotowany na ogniu. Solidne kawałki mięcha przetykane warzywami. Mięso jest soczyste w środku, lekko osmalone z wierzchu, cudownie dymne i od przeszło dwudziestu lat serwowane tak samo. Pan nie przyjmuje do wiadomości, że mięso przygotowane na ogniu nie będzie w każdym miejscu jednakowe i te chrupiące wierzchnie kawałeczki to rarytas. Pan wie lepiej. Panu szaszłyk zostaje oczywiście zdjęty z rachunku, ale kiedy kuchnia ze smakiem zjada całą porcję jego idealnie przygotowanego mięsa, „debil” to najlżejsze z określeń, jakie pada pod jego adresem. Nie bądź jak ten pan od szaszłyka, pomyśl zanim coś powiesz.

6. Nie rżnij króla świata tylko dlatego, że po twojej stronie jest uiszczenie rachunku. Przekaż swoje uwagi w normalny sposób. Po drugiej stronie też jest człowiek i być może twoja opinia pomoże mu lepiej wykonywać swój zawód. Szacunek i kultura osobista to magiczne klucze-wytrychy, które otwierają wiele drzwi i załatwiają wiele spraw.

7. Nigdy, przenigdy nie odsyłaj dania dlatego, że jednak zmieniłeś/aś zdanie i zjesz coś innego. A jeśli już to robisz, to nie spodziewaj się, że ktoś ci to zdejmie z rachunku. Bo niby czemu? Sam to zamówiłeś, danie jest przygotowane poprawnie, więc radź sobie ze swoją niestabilnością samodzielnie lub przy pomocy psychologa. Ale rachunek płać.

8. Smak to nie jest wina kelnera. Prosta prawda, o której wielu zapomina. To nie on przygotował twoje danie, on ci je tylko podał, więc bastuj trochę z tą buzią na oścież.

9. Jeśli to możliwe – porozmawiaj z kucharzem. Jak człowiek z człowiekiem, po prostu powiedz co ci nie odpowiadało. Być może dowiesz się dlaczego akurat dziś wyszło kiepsko, a kucharz zaproponuje ci coś, co znacznie lepiej trafi w twój gust. I rozejdziecie się w pokoju.

10. I nade wszystko – nie bój się. Nie bój się mówić, że coś ci nie odpowiada. Byle kulturalnie. Gwarantuję, że nikt ci nie napluje do talerza. Ostatecznie restauracje istnieją po to, żeby robić nam dobrze, a nie na złość.

Kiedy zwrócić danie do kuchni?

To proste. Zacznijmy od najcięższego z przewinień: kiedy jest nieświeże. To jest jedyna sytuacja, w której masz moje pełne błogosławieństwo, aby opierdolić kucharza. I to z przytupem. Podawanie nieświeżego jedzenia a.k.a. trucie ludzi to zwykłe świństwo i powinno być karane publicznym pręgierzem na najbliższym dostępnym placu. Na gołe dupsko. Ku uciesze gawiedzi. Swoją drogą taki był początek tego bloga – zatrucie pokarmowe level „zaraz umrę, daj kartkę będę pisała testament”. Tak było. To już piąty rok, jak nie ruszyłam naleśników z serem. I raczej prędko nie ruszę.

Ponadto możesz spokojnie zwrócić danie do kuchni, kiedy zostało przygotowane niezgodnie z życzeniem (np. chciałeś stek krwisty, a dostałeś medium – story of my life) albo kiedy życzyłeś sobie danie bez jakiegoś składnika, a jest z, czyli twoje zamówienie zostało źle przekazane do kuchni lub zignorowane, a także wtedy, kiedy rzeczywiście ze smakiem jest coś nie tak (np. do twojego talerza z zupą wpadła solniczka i zapomnieli ci o tym powiedzieć). Ale jak zamówiłeś/aś pomidorową dla Brajanka, a on nad talerzem zmienił zdanie i stwierdził, że woli rosół, to jest to twój problem. I musisz z tym żyć.

Magda