Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel

Catovica Mlini – dzikie szparagi w starym młynie /Boka Kotorska, Czarnogóra

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Za radą naszego gospodarza, który okazuje się być wyznawcą tej samej wiary – wiary w Dobrą Szamę, trafiamy tu pierwszego dnia na obiad. Właśnie obchodzą oczko – dwadzieścia jeden lat temu przekształcono te zabudowania z młyna w restaurację. Od przeszło dwustu lat w rękach tej samej rodziny, ukryte przed ciekawskim spojrzeniem turystów, absolutnie magiczne miejsce.

Oczywiście najpierw trochę błądzimy, ale wreszcie orientujemy się, że skręciliśmy za wcześnie, odnajdujemy znak prowadzący do restauracji i wąską, asfaltową drogą docieramy na miejsce.

IMG_0383Gości wita szpaler bambusów i rozpościerający się za nimi teren upstrzony bijącymi źródełkami, stawami i zielonymi trawnikami. Pośrodku dumnie pręży się wysoki budynek z kamienia, a za nim piękny taras i regały uginające się od wina. Bajkowa sceneria.

IMG_0363

Jesteśmy sami, tylko jacyś Japończycy się tu jeszcze zakręcili, zrobili kilka zdjęć i zniknęli w przepastnym brzuchu kamiennego budynku. Szybko zjawia się kelner, tak na oko w okolicach pięćdziesiątki. I z miejsca widać, że to kelner z zawodu, a nie z przypadku. Spotkamy w Czarnogórze jeszcze wielu takich – pracujących zwinnie, z uśmiechem i doskonałą znajomością swojego fachu.

IMG_0360

Zamawiamy sałatkę szopską, pasztet z dzikich szparagów i oliwki. To tak na początek. Sałatkę robi przede wszystkim genialny, kremowy ser i dobrej jakości warzywa. Naprawdę nie trzeba dużo, aby było dobrze. Czarnogóra drzewami oliwnymi stoi, więc pewnie nikogo nie zaskoczy, że oliwki też pierwszorzędne.

Natomiast interesujący jest pasztet z dzikich szparagów…. Dzikie szparagi wyglądają zupełnie, jak te normalne, tylko mają grubość zapałki i są lekko gorzkie. Tu wymieszano je z kajmakiem, miejscowym gęstym twarogiem, który jest tak tłusty, że staje łyżka. I pyszny. Mariaż goryczy z obezwładniającą tłustością kajmaku sprawia, że zgarniam prawie wszystko dla siebie, z rozkoszą rozsmarowując pasztet na domowym, ciepłym chlebie. Obłęd.

IMG_0366IMG_0367

Później sałatka z ośmiornicy, czyli kolejny miejscowy klasyk. Tutaj podana trochę inaczej, bo kawałki ośmiornicy wymieszano z poszatkowanymi pomidorami i pietruszką. Tego, że pomidory mają tu cudnie słodkie i pachnące słońcem nauczyliśmy się bardzo szybko, natomiast ośmiornica jest delikatna jak marzenie i jest jej tak dużo, że zastanawiamy się, po co jeszcze zamówiliśmy cztery kolejne dania?

IMG_0368

Z sezonowej, szparagowej wkładki bierzemy także zupę z dzikich szparagów, która jest przyjemnie kremowa od śmietany, wyraźnie warzywna, z powidokiem szparagowej goryczki. Pięknie zbalansowane smaki.

IMG_0372

Lubię grzybową, więc też ląduje na naszym stole. Jest intensywna, mocno grzybowa i z pewnością są to grzyby leśne, których ilość onieśmiela. Tak uczciwie gotuje się w domu.

IMG_0374

Fenomenalne są małże w lekkim, winnym sosie z pietruszką. Absurdalnie delikatne, rozpływające się w ustach i szalenie smaczne. Niby zwykła klasyka, ale jak umiejętnie przygotowana! Bezsprzeczna świeżość muszli też ma znaczenie, ale biorąc pod uwagę fakt, że w Zatoce Kotorskiej hoduje się ich całkiem sporo – nie dziwi.

Tip dla podróżnych – przy hodowlach często stoją znaki informujące o sprzedaży świeżych muli, więc warto się zatrzymać i przygotować samodzielnie wielki gar w swoim apartmani.

Z drugiej strony stołu ląduje miejscowy smażony ser, przekładany plastrami cukinii. Ser jest wcześniej wędzony i wyraźnie czuć to w smaku. Choć tłusty i ciężki, to dobrą robotę robi tu cukinia, odciążając nieco to danie.

IMG_0377IMG_0378

Wychodzimy nieprzytomni z przejedzenia. Wkrótce mamy się przekonać, że to nie pierwszy raz, kiedy Czarnogóra ugości nas tak smacznie i obficie, ale póki co, aż do późnego wieczora, nikt nawet nie kwęknie słowa na temat burczenia w brzuchu czy innych tego typu dolegliwości. No, ciekawe dlaczego?

Za wszystko plus butelka wody i kieliszek wina zapłaciliśmy ok. 60 eur.

pigs5

Magda

Info

www
85338 Morinj, Boka Kotorska, Montenegro

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email