Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel

Zaścianek Polski, Siedlce

www fb

ul. Mieczysława Asłanowicza 17, 08-110 Siedlce

Pewnie wiecie czym jest Dziedzictwo Kulinarne, pisaliśmy już o nim wielokrotnie i pewnie jeszcze nie raz i nie dwa napiszemy. Dla mniej wtajemniczonych to organizacja ogólnoeuropejska mająca za główny cel promocję regionalnej kuchni, produktów i tradycyjnych potraw. Jak dotąd tylko raz pożałowaliśmy wyboru knajpy z tym oznaczeniem, więc statystyka jest niezła. Cyklicznie wydawane są broszury informacyjne z listą miejsc, produktów i producentów posiadających ten tytuł. Właśnie w ten sposób, udając się do Siedlec, odnalazłem jedyną restaurację w okolicy, która nosi ten znak.

Zaścianek Polski zlokalizowany jest w nowym budynku mieszkalno-usługowym w samym centrum miasta, łatwo tam trafić i zaparkować. W środku wita nas przytulne wnętrze, rodem z chłopskiej chaty. Sama restauracja nie jest duża, pomieści pewnie 25-30 osób. Są świeże obrusy, kwiaty na stolikach, jest czysto i schludnie.

IMG_4438
Ale nie o wnętrzu miało być, tylko o jedzeniu. Karta prezentuje się imponująco, co rzadko jest dobryą wróżbą, ale nie tym razem. Zaścianek karmi świeżo, domowo i bardzo smacznie. Większość dań to tradycyjna kuchnia polska, jest rosół, barszcz, schabowy, bitki czy różne rodzaje pierogów. Z drugiej strony mogę się założyć, ze to jedno z niewielu miejsc w Siedlcach, gdzie można zjeść jagnięcinę i baraninę czy napić dobrego, regionalnego piwa.

IMG_4440
Najpierw zamówiłem rosół z kołdunami (12 zł) i to była dobra decyzja. Rewelacyjny, esencjonalny bulion, nie tak wyszukany jak u Najsztuba, raczej czysty, na drobiu, z dużymi okami i do tego kołduny z baraniną. Wszystko razem przepyszne.
Kolega zdecydował się na żurek staropolski (12 zł), a ja specjalnym fanem żurku nie jestem, więc od siebie nie dodam nic, natomiast mój współtowarzysz był nim zachwycony.

IMG_4441
Daniem głównym był tego dnia zraz wołowy (25 zł), duma szefa kuchni. I tutaj po raz drugi rozpłynąłem się nad talerzem. Świetnie przygotowane mięso, kruche i doprawione, buraczki idealnie przygotowane, lekko al dente, w smaku delikatnie słodkie, do tego mizeria z kruchych ogórków z gęstą śmietaną. Rzecz niby prosta i wszystkim znana, ale chyba nie odkryję Ameryki, jeśli napiszę, że nawet to, co pozornie znane i łatwe, można przygotować w sposób fantastyczny. Lub też bardzo zły. Znam miejsca, w których potrafią zepsuć zwykłe frytki, ale spokojnie, to nie ten adres. Zraz – klasa!

IMG_4446IMG_4447
Na deser nie było już miejsca, choć z przyjemnością spróbowałbym naleśników z jagodami.
Zaścianek Polski to prosta, tradycyjna polska kuchnia, w której czuć dużo serca, kuchnia jak u mitycznej mamy, która w wyobrażeniach każdego z nas smakuje nieco inaczej, ale zawsze jednakowo pysznie. Nie doszukałem się żadnego kompromisu, taniego składnika, wręcz przeciwnie, wszystko doprawione było w odpowiedni sposób, było gorące kiedy docierało na stół, co cenię bardzo, nie ma nic gorszego, niż jedzenie na zimno potraw, które w założeniu mają być gorące, a do tego przygotowane ze składników dobrej jakości. Naprawdę nie zawsze trzeba bawić się w puder z jaśminu o smaku tatara, aby zadowolić podniebienie konsumenta. Czasem miło jest zjeść coś prostego, szczerego, kojarzącego się z ciepłem domu rodzinnego i zwyczajnie smacznego.

Kelnerki kontaktowe, uważne i dbające o dobra atmosferę. Udało mi się też zamienić kilka zdań z właścicielką, co tylko potwierdziło moje przypuszczenia o pasji do jedzenia w tej restauracji. Szanowne Panie, oby tak dalej! Następnym razem, zgodnie z sugestiami waszego stałego klienta, który mnie przy wyjściu zagadnął, spróbuję łososia.

pigs5

Jacek