Najpopularniejszy w Polsce blog z kategorii food&travel

Piran i okolice – 7 miejsc, które karmią jak szatan /Słowenia

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Oboje kochamy Piran. Pewnie nie byłoby tak kolorowo, gdyby nie karmił jak szatan. Trochę więcej o samym miasteczku i atrakcjach w okolicy napiszę Wam w następnym poście. Teraz skupmy się na tym, bez czego ciężko byłoby żyć.

Pri Mari

IMG_7583

Obok Neptuna to nasza miłość największa. Proste, domowe, cudownie przyrządzone jedzenie. Zawsze na tak samo wysokim poziomie, zawsze z serdeczną obsługą. Jak wszystkie pozostałe knajpy w tym zestawieniu Pri Mari jest biznesem rodzinnym – rodzice dbają o gości, syn zarządza kuchnią. Zróbcie sobie tę przysługę i spróbujcie ich faszerowanych kalmarów. Obłęd w ciapki.

Gdzie?
Dantejeva 17, 6330 Piran, Słowenia

Neptun

IMG_5150

Rybna orgia. Już kiedyś pisałam, że ryby i owoce morza dostarczane są tu dwa razy dziennie z pobliskiego portu. Świeższe nie będą. Raczej nie skupiajcie się na menu, po prostu poproście o przegląd tego, co dziś mają. My tak robimy za każdym razem. Teraz też objedliśmy się jak bąki, ale było tak dobrze, że nic z tych wielkich półmisków nie zostało. Co nie jest zaskakujące.

Gdzie?
Župančičeva ulica 7, 6330 Piran

Casa Nostromo

IMG_5125

To takie trochę odkrycie, bo do niedawna ta restauracja miała fatalne recenzje. Póki nie zmienił się szef kuchni. Teraz odrabiają straty. Casa Nostromo ma trochę zapędy w stronę fine diningu, który w Piranie jest wciąż nowością. I robi to naprawdę dobrze, smacznie i ciekawie. A pierś z kaczki – mistrz.

Gdzie?
Via Tone Tomšič 26, 6330 Piran

Gostlina Korte

IMG_3469

Tutaj prawie wszystko jest z truflami. Taki mają klimat. Na Istrii zbiera się ich sporo, więc na talerze też trafia ich sporo. Prosta kuchnia, już nie tak lekka, jak na wybrzeżu, ale wciąż serdeczna i prawdziwa. No i porcje nie do przejedzenia.

Gdzie?
Korte 44, 6310 Izola, Słowenia

Hisa Torkla

IMG_5271

To o tyle ciekawy przypadek, że Korte to tak naprawdę mała wioska, położona w górach. Jakieś piętnaście minut drogi samochodem od Piranu. A są tu dwie świetne restauracje, które bez problemu funkcjonują obok siebie. Ta wyżej jest bardziej codzienna, a Hisa Torkla nieco droższa, z pięknym wnętrzem i niebywałym, panoramicznym widokiem na góry. Tu szczególnej uwadze polecam Wam domowe makarony i zupę truflową. Gnocchi możecie odpuścić.

Gdzie?
Korte 44b, 6310 Izola – Isola, Słowenia

Pod Trto

IMG_5339

Przydrożna knajpa, w której zatrzymaliśmy się tylko z jednego powodu: mieli pełno, a wszystkie rejestracje były miejscowe. Skoro miejscowi jedzą, to my też. Niezłe miejsce na mięso, jeśli w którymś momencie zatęsknicie. Kuchnia Pod Trto to nic wyszukanego, ale jest smaczna, świeża i bardzo domowa.

Gdzie?
Strunjan 32, Strunjan, Słowenia

Ribic Baja

IMG_5236

No, prościej niż tu, już naprawdę nie będzie. Niewielka knajpka ulokowana w drugiej linii zabudowy. Mają tylko ryby i tylko te, które zostały złowione dzisiaj. Jak się skończą, to się skończą. Najpierw dostaniecie do obejrzenia dzisiejszy połów i wybierzecie to, na co przyjdzie Wam ochota. A oni to dla Was przygotują. Tanio, świeżo, smacznie. Jedynym minusem może być fakt, że używają śladowych ilości soli, ale to – jak wiadomo – można we własnym zakresie.

Gdzie?
Gregorciceva ulica, Piran, Słowenia

Magda

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz